Drevodomy, nazývané tiež montované domy, majú u nás už pomerne dlhú históriu. Do povedomia širšej verejnosti sa intenzívnejšie dostali zhruba pred 15 rokmi a odvtedy ich popularita stúpa. V posledných rokoch sa k dôvodom, prečo si zvoliť práve tento spôsob stavby domu, pridala aj ekológia. Čo všetko taký drevodom ponúka?

Drevo je obnoviteľná surovina bez uhlíkovej stopy

Drevo ako stavebný materiál je overený tisícky rokov a ak dnes niekto hovorí o domoch z dreva ako o „novinke“, tak ide o mylný dojem. Moderné technológie a inovácie dokonca povýšili drevo v mnohých ohľadoch nad doteraz „tradičné“ materiály.

Z pohľadu ekológie je drevo navyše jednou z najlepších možností. Patrí medzi obnoviteľné a nevyčerpateľné suroviny, ktorých výroba je energeticky nenáročná.

Ekologický drevodom navyše nemá, na rozdiel od ostatných materiálov, žiadnu uhlíkovú stopu. Počas svojho života totiž drevo pohltí oveľa viac emisií a oxidu uhličitého, ako sa vyprodukuje pri jeho ťažbe, spracovaní, výstavbe a následnej prevádzke vo forme drevodomu. Nemusí pritom ísť iba o „zrub“ zhotovený z guľatiny.

Moderné montované domy navyše môžu používať okrem dreva aj ďalšie prírodné materiály, najmä ak ide o hrubú stavbu. V kurze sú slamené či konopné izolácie a namiesto štandardných omietok viete použiť ekologicky bezproblémové hlinené.

Suchá stavba, ktorá si poradí aj s vlhkosťou

Kým štandardné materiály, ktoré sa používajú na stavbu domu, využívajú mokré procesy, v prípade drevodomu prevládajú naopak tie suchý. Hrubá stavba sa zhotovuje bez použitia malty, lepidla a vody, drevo ako také je vysušené na minimálnu vlhkosť.

To so sebou prináša elimináciu rizík spojených s vlhkými procesmi a nižšiu závislosť od externých vplyvov, najmä pokiaľ ide o vysúšanie a dozrievanie stavby.

Pokiaľ ide o elimináciu rizík spojených s mokrou stavbou, najväčším problémom býva nedostatočný odvod vlhkosti, jej kondenzácia vo vnútorných priestoroch a následne vznik plesní. K tomu dochádza k najviac studeným a vlhkým miestam, najmä v blízkosti stropov a v rohoch. Niečo podobné vám v ekologickej drevostavbe nehrozí.

Na druhú stranu, stavba z dreva je najlepšou voľbou pre udržiavanie optimálnej vlhkosti pre zdravé bývanie. Tá by sa mala pohybovať v rozpätí od 40 do 60 %, čo môže byť v prekurovaných murovaných domoch problém. V drevodome ale určite nie!

Ideálne tepelnoizolačné vlastnosti aj vnútorná klíma

Drevo je prírodný materiál, ktorý má nízku tepelnú vodivosť, čo znamená aj skvelé tepelnoizolačné vlastnosti. Vďaka nízkej tepelnej kapacite dokážete drevodom vyhriať rýchlo a už v priebehu pol hodinky v ňom môžete mať príjemne zakúrené.

Čo sa týka samotného bývania, drevodom ponúka:

  • zdravotne neškodnú vnútornú klímu bez spomínanej nadmernej vlhkosti a to najmä v prvých rokoch bývania po dokončení stavby
  • drevo ako také má antistatické vlastnosti, čiže minimalizuje množstvo prachu vo vzduchu aj na povrchoch
  • vďaka týmto dvom faktorom je drevodom ideálny pre alergikov
  • drevo obsahuje navyše silice, ktoré vytvárajú príjemné aromatické prostredie a postupne sa uvoľňujú, čo prospieva ľuďom s astmou

Spomínaná nadpriemerná tepelná izolácia je veľké plus aj z pohľadu prevádzkových nákladov. Drevodomy majú z tohto pohľadu ideálnu skladbu steny, ktorá je aj v prípade zateplenia tvorená materiálmi, ktoré dokážu naakumulované teplo udržať bez akýchkoľvek problémov vo vnútri. Tepelných mostov a únikov tepla je minimum.

O životnosť sa obávať netreba, dom prežije aj vás

Množstvo ľudí sa v prípade drevodomov obáva o životnosť tohto materiálu. Prax však ukazuje niečo iné a najlepším príkladom sú drevenice s ich históriou.

Ak vás napadlo, že v minulosti bola stavba dreveníc kvalitnejšia ako dnes a používalo sa hutnejšie či zdravšie drevo, nie je tomu tak. Moderné technológie výstavbe drevodomov naopak veľmi prospeli a tak je životnosť novej stavby bezproblémová.

Na rozdiel od minulosti sa viac dbá na hydroizoláciu spodnej vrstvy stavby, minimalizáciu prípadných tepelných mostov a prirodzenejšiu kombináciu dreva s ďalšími materiálmi. To isté platí aj o ochrane dreva pred škodcami a poveternostnými podmienkami, najmä ak ide o vlhko, mráz, chlad, tlakovú vodu alebo aj vysoké teploty či priame slnko.

Drevenice postavené v minulosti majú životnosť aj 100 rokov a o nič menej to nebude ani v prípade nových ekologických domov. Je pravdepodobné, že dom postavený z dreva so 100 % správnymi postupmi prežije nielen vás, ale aj vašich potomkov.