Jar je pre mnohých iba prechodné obdobie na ceste k letu. Ťahá vás to už teraz za výletmi autom, ale neviete, kam ísť? Ukážeme vám, že jar nemusí byť iba o prechádzkach a turistike, ale aj o poriadnej lyžovačke či kúpaní.

1. Jarné kúpanie

Otužovanie je dnes v kurze, ale nebojte sa – nebudeme vás nútiť, aby ste s celou rodinou skákali do studenej vody. Za tou by ste vlastne ani nemuseli cestovať, veď nejaká rieka či jazero je do pár km od každého mesta. A ak nie, vaňu alebo aspoň sprchu so studenou vodou má doma takmer každý.

Lepšie je však vziať rodinné autá a vyraziť s rodinou a známymi do niektorého z aquaparkov alebo menších termálnych kúpalísk. Mnohé z nich sú v prevádzke celoročne, nie iba cez leto. Okrem bazénov v nich nájdete aj tobogány a ďalšie atrakcie (nielen) pre deti či wellness služby a niekde aj kvalitné „gastro“.

Nájdete ich po celom Slovensku – na severe je to napríklad Poprad, Bešeňová, Liptovský Mikuláš či Dolný Kubín. Na východe zase Šírava, na strednom Slovensku Číž, Kováčová, Turčianske Teplice a Lúčky. A veľa menších ich je aj na juhu – nájdete ich v Podhájskej, Štúrove, Veľkom Mederi či v Patinciach.

Taký výlet do aquaparku pre celú rodinu však nie je najlacnejší. Navyše, nie každý má rád umelé bazény a davy. Ak patríte medzi týchto ľudí a máte radi pobyt vonku, možno sa vám zapáči kúpanie v prírodných termálnych prameňoch. Pri prameňoch sú často umiestnené aj malé jazierka, v ktorých sa môžete okúpať zadarmo. Samozrejme, nebudete jediní, kto bude mať tento nápad, takže aj tam môže byť niekedy dosť plno.

Takéto pramene s možnosťou kúpania zadarmo nájdete na rôznych miestach Slovenska. Najviac ich je na Liptove – v Liptovskom Jáne, Bešeňovej, Stankovanoch, Kalamenoch či v Liptovskej Kokave. Ďalší nájdete vo Vyšných Ružbachoch (severne od Kežmarku), v Lukavici pri Žarnovici a na západe napríklad v Chorvátskom Grobe.

2. Hrady a zámky bez náročnej turistiky

Návšteva hradu či zámku nemusí znamenať iba šliapanie do kopca a večne sa opakujúce otázky od detí „Kedy už tam budeme?“.

Slovensko je hradmi, zámkami, kaštieľmi a rôznymi bývalými šľachtickými sídlami posiate, takže nebudete mať problém nájsť si vo svojom okolí aj taký, ktorý nebudete musieť dobývať hodinovou túrou ani použiť SUV autá, aby ste sa dostali na cestičku k nemu.

Na západe to je napríklad Bratislavský hrad, Devín alebo Červený Kameň, ľahko prístupná je aj zrúcanina Korlátskeho hradu. Na Považí nájdete hrad v Trenčíne, Čachticiach či Beckove. Kúsok na východ je to potom Topoľčiansky hrad či Bojnický zámok. Na Strednom Slovensku zase Zvolenský zámok či Fiľakovský hrad a bez náročnej turistiky je ľahko prístupný aj náš najväčší – Spišský hrad.

Mnohé z týchto hradov sú čiastočne opravené a nájdete v nich múzeá – snáď najdlhšiu prehliadku s odborným výkladom zažijete v Červenom Kameni, kde veľký okruh trvá až 75 minút. Z iných hradov zostali už iba zrúcaniny a tak jediné, čo vás tam poteší, je pekný výhľad a pobyt na čerstvom vzduchu. Ale aj ten niekedy robí zázraky.

3. Jarná lyžovačka

V mnohých vyššie položených slovenských strediskách si zalyžujete aj v marci, hoci podmienky už nebudú ideálne. Ak patríte medzi náročnejších lyžiarov či snowboardistov, budete musieť za jarnou lyžovačkou vyraziť k našim západným susedom.

Mnohé lyžiarske strediská v Tirolsku sú vybudované na ľadovcoch vo ešte vyššej nadmorskej výške než vrchol nášho Gerlachovského štítu. Vďaka tomu na nich môžete lyžovať nielen na jar, ale dokonca po celý rok.

Pri ceste do Rakúska si však dajte pozor na povinnosť mať obuté zimné pneumatiky. Aj tam síce platí, že ich musíte mať obuté, iba ak je na ceste súvislá vrstva snehu, snehovej kaše či ľadu. Na rozdiel od Slovenska však táto povinnosť platí od 1. novembra až do 15. apríla. A pribaľte si aj snehové reťaze, na horách sa vám určite zídu. Predaj áut s pohonom 4 × 4 síce rastie, ani ony však neprejdú všetko.

Zdroje:

  • https://www.voda-portal.sk/Dokument/kupel-v-termalnej-vode-zadarmo-pozrite-si-vyber-miest-na-slovensku-kde-nezaplatite-ani-cent-100215.aspx
  • https://www.austria.info/sk/aktivity/lyze-a-zimne-sporty/ladovce-v-rakusku-lyzovacka-po-cely-rok
  • https://www.kia.com/sk/