Plytvanie potravinami je globálnym problémom, ktorý sa dotýka nás všetkých. Každý rok sa vyhodí tretina potravín vyrobených na svete, čo má negatívny dopad na životné prostredie a ekonomiku. Ako zodpovední kuchári môžeme urobiť veľa pre to, aby sme znížili plytvanie potravinami v našich domácnostiach.

1. Plánujte jedálniček

Naplánujte si svoje jedlá na celý týždeň a nakupujte len tie ingrediencie, ktoré naozaj potrebujete. Týmto spôsobom sa vyhnete nadbytočnému nakupovaniu a plytvaniu potravinami.

2. Využite zvyšky jedla

Nechajte sa inšpirovať kreatívnymi receptami, ktoré využívajú zvyšky jedla. Môžete ich premeniť na chutné a originálne jedlá. Napríklad, zvyšky z vareného kuracieho mäsa môžete použiť na prípravu vývaru alebo na vytvorenie chutného kuracieho šalátu.

3. Skladujte potraviny správne

Naučte sa, ako správne skladovať rôzne druhy potravín, aby ste predĺžili ich trvanlivosť.

4. Rozdeľujte veľké porcie

Ak pripravujete veľké porcie jedál, ktoré viete, že nezjete, rozdeľte ich na menšie časti a zmrazte ich na neskoršie použitie. Vďaka tomu nebudete musieť vyhodiť zvyšky a budete mať pripravené jedlo ako záložný plán na deň, kedy nebudete vedieť, čo navariť.

5. Kompostujte

Bioodpad z kuchyne môžete kompostovať a využiť ho na hnojenie rastlín.

6. Podporujte lokálnych poľnohospodárov

Podporujte miestnych poľnohospodárov a trhy a nakupujte sezónne ovocie a zeleninu. Tieto potraviny sú často čerstvejšie, chutnejšie a majú menší ekologický odtlačok.

7. Zdieľajte a darujte

Ak máte nadbytočné potraviny, ktoré nevyužijete, zvážte ich zdieľanie alebo darovanie. Môžete ich napríklad ponúknuť priateľom, rodine alebo miestnym charitatívnym organizáciám.

Pár inšpiratívnych nápadov o tom, ako sa dá bojovať proti plytvaniu potravinami

  • Jamie Oliver – Známy šéfkuchár Jamie Oliver založil kampaň „Food Revolution„, ktorá sa snaží znížiť plytvanie potravinami nielen vo Veľkej Británii, ale aj na celom svete.
  • Tristram Stuart – Britský aktivista Tristram Stuart založil organizáciu „Feedback“, ktorá sa snaží upozorniť na plytvanie potravinami a navrhuje riešenia na jeho zníženie.
  • Aplikácia Too Good To Go – Táto aplikácia umožňuje reštauráciám a obchodom s potravinami predávať prebytočné jedlo za zníženú cenu.

Každý malý krok vedie k väčšiemu úsiliu v boji proti plytvaniu potravinami. Snažte sa byť vedomí a zodpovední spotrebitelia a vytvárajte pozitívne zmeny vo svojom každodennom živote. Vaše úsilie môže mať veľký vplyv nielen na životné prostredie, ale aj na spoločnosť ako celok. Pomáhajme spoločne minimalizovať plytvanie potravinami a chrániť náš svet pre budúce generácie.