Ak patríte k zástancom ekologického životného štýlu a fast fashion vás už dávno prestala zaujímať, zaobstarajte si aj certifikovaný bytový textil. Na trhu dnes nájdete všetko od gauča, cez záclony a po chňapky až po obliečky na vankúše.

Niektoré výrobky vyzerajú ekologicky, no opak môže byť pravou. Skutočne ekologický výrobok charakterizuje aj to, že plodina, z ktorej je vyrobený, sa pestuje ekologicky, výroba je šetrná k životnému prostrediu a dovoz takisto. Mnoho ľudí považuje 100 % organická bavlna za eko, pričom ide o plodinu, ktorá si vyžaduje extrémne veľa vody. Väčšinou sú produkty z bavlny farbené. Aplikácia farieb je takisto náročná na spotrebu vody. A viete, kam putuje všetok odpad z výroby? Nie. Potom teda nemôžete vedieť, či je výrobok ekologický a šetrný.

Fungovať naozaj ekologicky znamená zvážiť a uvedomiť si celý proces výroby produktu – od zberu surovín, cez výrobu až po prepravu. S tým vám ale pomôžu aj certifikáty, ktoré sa v textilnom priemysle používajú.

Náš tip: Vyhľadávač nábytku a interiérových doplnkov Biano, sa snaží rozšíriť ekológiu a udržateľnosť aj v rámci bývania. Mrknite na ich EKO sekciu, kde nájdete ekologickejšie varianty výrobkov (produkty nemajú nutne certifikáty) a rôzne hodnotné info zo sveta udržateľnejšieho bývania.

Certifikáty pre textílie z organických vlákien

Globálny štandard pre ekologický textil (GOTS)

Táto organizácia stanovuje prísne štandardy pre certifikáciu organických vlákien. Zameriava sa aj na environmentálne a sociálne normy v textilnom priemysle. Bojuje proti detskej práci a používaniu geneticky modifikovaných látok a nebezpečných chemikálií. GOTS kontroluje výrobný proces od statku až po továreň: 

 • zber bavlny,
 • tkanie vlákien,
 • výroba finálneho produktu,
 • export.

V rámci GOTS existujú dva stupne:

 1. Výrobok, ktorý je organický / bio obsahuje minimálne 95 % organických vlákien a ≤ 5 % anorganických prírodných alebo syntetických látok.
 2. Produkty vyrobené z x % organických látok spĺňajú minimum 70 % organických vlákien a ≤ 30 % anorganických vlákien, pričom môže mať maximálne 10 % syntetických vlákien.

Oeko-Tex Standard

Je certifikát od organizácie, ktorá sa zameriava na testovanie a prítomnosť škodlivín v textíliách. Výrobky sa hodnotia na základe laboratórnych testov. Ak má výrobok označenie Oeko-Tex, môžete si zistiť aj to, odkiaľ výrobok pochádza. Produkty s týmto označením sú bezpečné pre ľudské zdravie. Certifikát je platný vždy na jeden rok, pretože je pravidelne rozširovaný o nové vedecké poznatky.

Certifikát sa udeľuje týmto produktom:

 • Trieda 1: výrobky pre dojčatá, ktoré musia spĺňať tie najprísnejšie požiadavky
 • Trieda 2: všetko, čo príde do styku s pokožkou, oblečenie, spodná bielizeň, obliečky alebo matrace
 • Trieda 3: oblečenie, ktoré nie je v priamom kontakte s pokožkou,ako napr.: bundy, vesty alebo opasky
 • Trieda 4: dekoračný textil a interiérové doplnky: obrusy, záclony alebo čalúnnické látky

GoodWeave

Nezisková organizácia GoodWeave bojuje proti nelegálnej detskej práci v kobercovom a tkáčskom priemysle v Indii, Nepále a Afganistane. Organizácia sa snaží ukončiť otrockú prácu deti a pomôcť im vo vzdelávaní. Štandardy získania certifikátu GoodWeave:

 • zakázaná akákoľvek detská práca
 • nie je povolená nútená ani otrocká práca
 • podmienky na pracovisku je možné zdokumentovať a overiť

Spoločnosť GoodWeave vykonáva pravidelné, neohlásené kontroly a výrobcovia musia každý rok prejsť auditom, aby zdokumentovali nasledovné:

 • povolená sloboda združovania a kolektívneho vyjednávania,
 • na pracovisku nie je povolená žiadna diskriminácia,
 • dodržiavania dôstojných pracovných podmienok,
 • dodržiavania bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, miezd, pracovného času a disciplinárnych postupov,
 • minimalizovanie negatívnych vplyvov výroby na životné prostredie.

Responsible Down Standard (RDS)

Je označenie pre výrobky, na ktorých výrobu bolo použité prachové a bežné perie zo zodpovedných zdrojov. Organizácia sa zameriava na ochranu zvierat. Certifikáty udeľuje farmám v odvetví výroby peria a pérových výrobkov. Podmienky:

 • husi alebo kačice nie sú „šklbané zaživa“
 • humánne podmienky pre zvieratá
 • zákaz núteného výkrmu a čisté prostredie

Certifikát Fair Trade

Toto sociálne hnutie chráni producentov bavlny na celom svete – Afrika, Ázia, Latinská Amerika. Propaguje udržateľnosť, stanovuje pevné minimálne ceny bavlny, zlepšuje životné a pracovné prostredie farmárov, dbá na dodržiavanie sociálnych a environmentálnych štandardov. 

CO2 Neutral

Je certifikát pre firmy, ktoré sa snažia znížiť svoj vplyv  oblasti klímy. Certifikát udeľuje spoločnosť CO2 Logic, ktorá svojim partnerom poskytuje konzultácie a rady, čím pomáha znižovať uhlíkovú stopu. Ponúka aj darcovské programy, ktoré pomáhajú kompenzovať všetky emisie uhlíka, ktoré sa momentálne nedajú znížiť.