Rozšírením automatických práčok sa pranie stalo veľmi jednoduchou a pomerne rýchlou domácou prácou, ktorá nevyžaduje ani náročné prípravy, ani netrvá veľa času. Dopad procesu prania prostredníctvom automatickej práčky na životné prostredie bol v minulosti často kritizovaný nielen s ohľadom na množstvo použitého pracieho prostriedku, ale i na spotrebu vody a elektrickej energie. Moderné inovatívne technológie a riešenia však pomáhajú tento dopad účinne znižovať. Čo všetko teda môžeme robiť, aby bolo pranie bielizne šetrné k životnému prostrediu?

Ekologické pranie

Do pracieho procesu vstupuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú jeho dopad na životné prostredie, a sú naviazané predovšetkým na nasledujúce aspekty:

  • typ zariadenia (práčky)
  • typ prostriedku (prací prášok)
  • prístup k procesu prania

Každý z týchto faktorov sa špecifickým spôsobom premieta do konkrétnej ekologickej záťaže, ktorú praním bielizne zapríčiňujeme.

Ak chcete prať skutočne ekologicky, mali by ste sa sústrediť na všetky uvedené oblasti.

Práčka pre ekologické pranie

Pranie bielizne prostredníctvom automatickej práčky spotrebováva el

ektrickú energiu a vodu.

Moderné práčky sú obvykle konštruované tak, aby sa pro praní minimalizovala spotreba oboch týchto energií. Ak uvažujete o novej práčke, pomocou ktorej chcete dosiahnuť optimálnych výsledkov, vyberajte vždy model s maximálnou triedou (tzn. v súčasnej dobe ide o modely s energetickým štítkom A+++).

Vďaka nízkej spotrebe a šetrnému praciemu procesu nielenže podporíte životné prostredie, ale naviac znížite i celkové náklady domácnosti. Okrem triedy spotreby je dobré si pri kúpe novej práčky priplatiť za špeciálne funkcie – moderné inteligentné prostriedky dokážu presne odmeriavať množstvo vody, ktoré je na konkrétne plnenie práčky podľa toho, aký typ bielizne bude praný a aká je miera jej zašpinenia. Súčasne s vodou vie taká práčka stanoviť i koľko pracieho prostriedku bude potreba.

Ekologické pracie prostriedky

Vedľa spotreby energie a vody sú to ďalej pracie prostriedky, ktoré významne ovplyvňujú životné prostredie, pretože spolu s odpadnou vodou odchádzajú do kanalizácie. Ak uprednostňujete bežné pracie prostriedky, mali by ste sa zamerať na vhodné dávkovanie – veľa ľudí do prania pridáva oveľa viac prostriedkov, než je potrebné, čím vzniká životnému prostrediu pomerne veľká záťaž.

Tieto prostriedky je možné nahradiť ekologickými, ktoré sa vyrábajú z prírodných zložiek a nemajú vplyv na kvalitu vody ani pôdy. Takéto prostriedky sú spravidla bez parfumácie a pridaných zložiek (bieliace či stabilizačné zložky apod.).

Okrem pracích prostriedkov je možné využívať i špeciálne prostriedky – patria sem napríklad pracie gule, ktoré odstraňujú nečistoty na bielizni mechanicky.

Prací proces

Samotný prací proces a prístup k praniu je potom veľmi dôležitým faktorom ovplyvňujúcim životné prostredie. Ak sa pro praní chováme ekologicky, je jeho dopad vždy minimalizovaný. Ekologické chovanie v tomto prípade znamená predovšetkým efektívne využívanie zdrojov, ktoré máme k dispozícii. V tomto ohľade je veľmi dôležité:

  • využívať šetrných programov, ktoré ponúka práčka
  • minimalizovať spotrebu energie – ak napríklad disponujete práčkou so sušičkou, je vhodné vždy, keď je to možné, sušiť bielizeň radšej prirodzeným spôsobom na vzduchu
  • prať bielizeň, ktorá je naozaj špinavá – ak niektorý kus oblečenia máte na sebe iba jeden raz, obvykle nevyžaduje ihneď znova vyprať
  • používanie odpovedajúceho množstva pracích prostriedkov alebo ich ekologických variantov

Pri dodržiavaní zásad ekologického prania je možné dosiahnuť maximálne šetrného pracieho procesu, ktorý nezaťažuje životné prostredie, a zároveň pomáha šetriť náklady domácnosti.

Zdroje