Je nemožné si nevšimnúť aké turbulentné zmeny nastali vo vývoji motora v automobilovom priemysle za posledné roky. Od vzostupu autonómnych automobilov po stúpajúcu popularitu elektrických vozidiel (EV) je to jedno z najvzrušujúcejších období v automobilovej histórii.

So zlepšenou dostupnosťou ultrarýchlych nabíjacích staníc, nikdy nebol vhodnejší čas na prevádzku elektromobilu. Mnoho krajín a vlastne aj planéta sa prebudili z toho, že je dôležité znížiť našu uhlíkovú stopu, čo povedie k vylepšenému zážitku z elektromotora takmer všade, kam sa pozriete.

Ak máte svoje vlastné auto, alebo ak máte firmu, ktorá prevádzkuje vozový park,  pravdepodobne si kladiete otázku, či je správny čas na elektrický pohon. Teda ak ste tak ešte neurobili. Tu sa pozrieme na to, ako sa porovnávajú elektromobily s benzínovými, naftovými a hybridnými automobilmi.

Porovnanie nákladov na elektromobily

Elektrické autá môžu predstavovať obrovské úspory, hlavne ak sú na obchodné účely. Je to preto, že náklady na nabíjanie EV sú oveľa nižšie ako cena paliva, čo znamená, že údaje o nákladoch na kilometer v elektrickom automobile sú podstatne nižšie ako vozidlá so spaľovacím motorom (ICE). 

Náklady sú tiež oveľa nižšie ako náklady pri hybridoch, ktoré majú navyše obmedzený dojazd alebo ktoré pravidelne denne jazdia nad svojím elektrickým dojazdom. Bežné firemné vozové parky môžu zvyčajne znížiť svoje náklady na palivo zhruba o 80% prechodom na batériové elektrické vozidlá (BEV).

Pre bežných užívateľov vzniká stále viac verejných nabíjacích staníc na miestach, ako sú nákupné centrá, supermarkety alebo dokonca krčmy a reštaurácie, čo vodičom elektromobilov umožňuje dobiť si batérie v čase, ktorý im najviac vyhovuje – a často aj zadarmo.

Pretože v EV je menej pohyblivých častí v porovnaní so spaľovacím motorom, majú nižšie náklady na údržbu, čo sa môže prejaviť výraznými úsporami v porovnaní s benzínovými, naftovými a plug-in hybridnými elektrickými vozidlami (PHEV). 

Komfort elektromobilov vs benzín a nafta

Komfort často súvisí s jednotlivými modelmi, veľkosťou vozidla, parametrami a vyladením, ako je napríklad veľkosť kolies. Samotná podstata väčšiny elektromobilov je však založená na hladkej a pohodlnej jazde. Je to preto, že pri takejto jazde získate najlepšiu hospodárnosť a vďaka funkciám, ako je rekuperačné brzdenie, môžete dokonca jazdiť iba pomocou plynového pedálu. Vďaka svojmu modernému dizajnu sú kabíny EV zvyčajne príjemnými miestami a mnoho výrobcov vyvíja pre svoje elektrické autá svieži interiér. A keďže do oblasti plne elektrickej energie vstupuje viac prémiových výrobcov automobilov, úroveň pohodlia a luxus sú lepšie ako kedykoľvek predtým.

Environmentálne výhody elektrických automobilov

Okrem všetkých nákladových výhod a ďalších skvelých dôvodov prechodu na elektrickú energiu sú najdôležitejšie environmentálne výhody. Pretože napríklad autá ako VW ID.3 ponúkajú uhlíkovo neutrálnu stopu priamo v rámci svojho dodávateľského reťazca a výroby až po použitie a recykláciu, a to je pre budúcnosť našej planéty rozhodujúce – plne elektrický motor.

Hlavné “Pre a proti” 

  • Elektrické autá jazdia výlučne na elektrinu, čo znamená, že na ich prevádzku nie je potrebný žiadny benzín, čo v podstate eliminuje vaše náklady na palivo
  • Elektrické autá sú tichšie a plynulejšie, energeticky efektívnejšie a nezanechávajú uhlíkovú stopu
  • Benzínové vozidlá sú najobľúbenejšie autá na trhu – ich kúpa a údržba sú zvyčajne lacnejšie ako u elektromobilov a hybridných automobilov
  • Benzínové autá sú lepšie výkonnostne a sú rýchlejšie
  • Hlavnou nevýhodou elektromobilov je, že ich musíte nabíjať pomerne dlho, niekedy aj cez noc, aby ste získali potrebnú energiu na cestu. Väčšina štandardných elektromobilov vám v skutočnosti poskytuje dojazd iba 120 až 160 km, než sa budú musieť znova nabiť

Hybridné, elektrické a benzínové autá majú celkovo svoje klady a zápory. Najlepšie je zvoliť si vozidlo, ktoré najlepšie vyhovuje vašim konkrétnym potrebám.

Foto: Unsplash