Pandémia zmenila nielen naše vnímanie slobody ale zasiahla aj do podnikateľskej a finančnej sféry. Bezhotovostné platby sa rapídne zvýšili, nahradili hotovosť a vytvorili priestor pre nové technológie a inovácie.

Inovácie prichádzajú mimoriadne rýchlym tempom – platiť sa už dá telefónmi aj hodinkami, existujú aplikácie na finančné plánovanie atď.

Trendom je aj  že platobné terminály budú postupne miznúť a obchodníci, kvetinári, taxikári a iní môžu na platby začať využívať svoj vlastný smartfón. 

Global Payments Inc. je popredný svetový poskytovateľ platobných technológií a softvérových riešení poskytujúcich inovatívne služby zákazníkom na celom svete.

V podstate premeníte svoj mobilný telefón na terminál!

Spoločnosť Global Payments, Visa a Mastercard stoja za celým produktom a na Slovensko ho prináša Slovenská sporiteľňa. Dokonca Slovensko je jednou z mála Európskych krajín, ktorá už túto službu môže využívať.

PRE KOHO JE GLOBAL PAYMENTS URČENÉ

Aplikácia je vhodná najmä pre malých podnikateľov a  živnostníkov fungujúcich v obchode alebo službách. Tým , že je nainštalovaná v telefóne je ľahko prenosná  a využije sa len keď ju budete potrebovať.

Donedávna si trhovníci alebo taxikári prenajímali alebo kupovali terminál, odteraz už nemusia.

Využitie je vskutku široké – v malých firmách či na farmárskych trhoch, u lekára, kuriérov alebo remeselníkov, taxikárov, kaderníčiek, nechtárok, autoservisoch a podobne.

Naopak aplikácia nie je vhodná pre veľké supermarkety a pre obchody s veľkým množstvom transakcií.

Najviac sa hodí podnikateľom, ktorí:

 • nechcú mať s bankou alebo iným prevádzkovateľom viazanosť a môžu sa slobodne rozhodovať kedy aplikáciu využijú. Ide napríklad o sezónny predaj, street foodové stánky, prípadne predajné trhy. 
 • nechcú platiť mesačné poplatky /platí sa len percento z jednotlivých transakcií/
 • sú často mobilní alebo na cestách a nechce sa im riešiť pripojenie terminál
 • chcú sa priblížiť zákazníkovi a ponúknuť mu aj túto možnosť platby

AKÉ MÁ OBCHODNÍK VÝHODY

 • jednoduchý a prehľadný systém
 • bezpečnosť platieb
 • žiadne mesačné poplatky a dodatočné poplatky
 • v jednej aplikácii si viete pozrieť všetky transakcie, spätne vyhladať a spraviť si výstupy
 • technická podpora 24/7
 • samolepky na prevádzku, že obchodník vie prijímať tieto platby

BEZPEČNOSŤ NA PRVOM MIESTE 

Bezpečnostný systém bol vyvinutý spolu s kartovými asociáciami. Kládol sa dôraz na vytvorenie čo najbezpečnejšieho prostredia na platbu kartou. Podarilo sa to pomocou premenlivej PIN klávesnici – mení sa pozícia čísel, preto je PIN zadávaný vždy inak a nie je teda možné ho zneužiť.

Celé riešenie je navyše plne certifikované.

JEDNODUCHÝ PRINCÍP FUNGOVANIA

Princíp fungovania  je pomerne jednoduchý.

 1. podpis zmluvy

Aby ste mohli začať aplikáciu používať treba mať podpísanú zmluvu s prevádzkovateľom služby. Prijímať platby je potom možné do pár hodín od podpisu zmluvy. 

Predajca si vie aplikáciu spárovať aj so svojim pokladničným systémom a vidieť tam svoje platby.

 1. inštalácia aplikácie

Predajca potrebuje telefón s operačným systémom Android 8 alebo novším a s NFC čipom. 

V prvom rade si treba nainštalovať z obchodu Google Play dve aplikácie – GP tom a GP tom PIN. Cez prvú budete prijímať platobné karty, a druhá aplikácia sa využíva automaticky v prípade nutnosti zadať PIN.

Pri realizovaní platieb budete mať otvorenú aplikáciu GP tom, ktorá dokáže spárovať a získať údaje z telefónu, hodiniek či karty zákazníka. Zákazník tak kartu, smartfón či hodinky len priloží k smartfónu obchodníka a platba prebehne.

 1. realizovanie platieb

Platba je podobná ako na klasickom termináli – predajca zadá sumu, zákazník npriloží kartu, telefón alebo hodinky. Ak je suma nad 50 EUR je potrebné zadať aj PIN.

Zrealizovanie platby pre obchodníka je do ďalšieho dňa kedy sú mu peniaze pripísané na účet. 

Pri obrate do 400 EUR zaplatíte 1,99 % z transakcie, čím väčšie máte následne obraty, tým menšie je percento. Obrat sa myslí iba ten zrealizovaný cez aplikáciu.

Doklad o platbe  je následne možné zaslať cez SMS, e-mail alebo naskenovaním QR kódu. Nie je potrebné tlačiť žiadne účty.

Ďalej viete využívať ďalšie funkcie:

 • zrušenie platby
 • vrátenie platby
 • vykonanie uzávierky
 • zadať sprepitné
 • pridať číslo objednávky alebo faktúry
 • pozrieť si históriu

ÚSPEŠNOSŤ TOHTO TRENDU NA SLOVENSKU

Hlavné predpoklady úspešnosti:

 • podľa štatistických údajov Slováci využívajú bezhotovostné platby počas pandémie o 45% častejšie
 • Slovenská sporiteľňa plánuje appku dávať na rok zadarmo aj v rámci ich Krízového balíčka, ktorý podnikateľom pomáha v pandémii.
 • existuje veľmi veľa živnostníkov a malých firiem pre ktoré sú bankové služby a bezhotovostné platby prekážkou v podnikaní a týmto spôsobom sú im viac prístupné

Uvidíme aké ďalšie inovácie nás čakajú v budúcnosti a či hotovosť úplne vymizne.

Foto: Unsplash