Biologicky odbúrateľné plasty by sa malo rozpadnúť na vodu, oxid uhličitý alebo pri kontakte s inými organickými materiálmi (ovocie a zelenina) v zásobníku na kompostovanie.

Prvý biologicky odbúrateľný a kompostovateľný plast na svete

Vedci z University of Berkeley v USA objavili novú techniku, vďaka ktorej je možné biologicky rozložiteľný plast úplne kompostovať.

V skutočnosti však rozklad väčšiny z nich trvá takmer rovnako dlho ako bežným plastovým vreckám, alebo je potrebné ich dopraviť do priemyselného kompostovacieho centra, aby sa recyklovali pri vysokých teplotách. To v konečnom dôsledku nie je až taký zelený virtuálny kruh, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Táto nová štúdia tvrdí, že vyvinula nový plast, ktorého 98 % sa dokáže rozložiť už v domácom komposte. Celý proces trvá iba pár dní a aktivuje sa jednoduchým pridaním vody a zvýšením teploty.

Ako to funguje?

Štúdia s názvom „Takmer úplná depolymerizácia polyesterov s nanodispergovanými enzýmami“ je výsledkom desaťročného výskumu 14 členov kalifornskej univerzity. Jej názov je príliš zložitý pokiaľ nie ste práve vedcom, ale celý koncept sa dá jednoducho vysvetliť aj pre laika.

Profesor Ting Xu, ktorý sa podieľal na výskume, vysvetľuje, že tento nový materiál je vyrobený so zabudovanými enzýmami a jeho  fungovanie môžeme jednoducho prirovnať k ľudskému tráveniu.

Enzýmy komunikujú so syntetickými polymérmi (druhová trieda plastov) pri takzvanom „ žuvaní “ a menia ich na drobné netoxické molekuly, ktoré sú pre oko nanoskopické a pre pôdu neškodné.

„Podarilo sa nám degradovať polyestery na malé molekuly, ktoré sú v podstate potravou pre mikróby. Zaistí sa tak ekologická kompatibilita,“ hovorí Ting Xu.

„Úspech je v tom, že teraz môžeme modulovať rýchlosť degradácie polyesteru a programovať latenciu degradácie tak, aby si plasty zachovali svoju integritu počas výroby, skladovania a používania, a degradovali sa jednoduchým spustením procesu,“ dodáva.

Výskumný tím použil pri svojich pokusoch biologicky odbúrateľné polyestery (podtriede plastov), ako sú polykaprolaktón (PLC) a kyselina polymliečna (PLA).

Celý proces „žuvania“ vďaka zabudovanému enzýmu bol možný iba vtedy, keď tím experimentoval za horúcich podmienok.

Programu PLC trvalo len dva dni, kým sa rozpadol pri teplote nižšej ako 40 stupňov Celzia, a PLA úplne zmizla do šiestich dní pri teplote nižšej ako 50 stupňov Celzia.

Ako môže kompostovateľný plast ovplyvniť váš život?

Plast sa na Zemi objavil až začiatkom 20. storočia, v súčasnosti sa však recykluje iba 9 percent celkového objemu svetových plastov.

Prvým krokom k urgentnému zníženiu znečistenia plastmi bola výroba biologicky odbúrateľných výrobkov, ako sú napríklad lyžice, slamky, balenie potravín alebo šálky na kávu.

Druhým krokom môže byť práve objav profesora Ting Xu a jeho tímu.

„Naše štúdie v praxi vyriešili problém, že biologicky odbúrateľný sa nerovná kompostovateľný. Môj tím vie vyprodukovať kompostovateľné plasty kompatibilné so súčasnou recyklačnou infraštruktúrou,“ hovorí Ting Xu.

Nasledujúca epizóda pre tento nový plast bude pravdepodobne musieť postúpiť o úroveň vyššie a plynule prejsť od vedeckej ku komerčnej oblasti.

„Ja osobne to nevnímam tento proces ako výzvu, ale  iba ako ďalší prirodzený krok.“

„Nepoznáme presný vzorec výroby plastu od každého výrobcu.“ Teraz musíme postupne otestovať dostupné produkty na trhu, aby sme kompostovateľný plast mohli dostať čo najskôr k zákazníkom “.

Foto: Unsplash