Filmový turizmus je pojem, ktorý vo svete výrazne rezonuje. Výrazne ovplyvnil turizmus na írskom pobreží a na opustených ostrovoch a hlavne na tom s názvom Skellig Michael. Práve tu pobýval starý Luke Skywalker, než ho Rey v Epizóde VII požiadala, aby sa vrátil. Film Pláž s Leonardom di Capriom nakrúcali na ostrove Kho Phi Phi Lee v Thajsku, ktorý má niekoľko pieskových pláží, no jednu z nich naozaj výnimočnú.

Najmä výhľadom, aký potešil filmárov pri slávnej snímke z roku 2000. Dnes je táto pláž stále vyhľadávaným turistickým cieľom, hoci zakázaným a neprístupným turistom. Nedostane sa tam nikto z bežných plážových turistov, pretože miestny ekosystém doslova skolaboval. Filmových miest, ktoré lákajú turistov len preto, že sa objavili vo filme, ale vo svete poznáme mnoho. Niekde to doslova dané miesta potrebujú.

Zopár miest vo svete, ktoré sú vďaka filmu slávne

  • Hoštice u Volyně nie sú ťahákom turistov len z Čiech, ale aj zo Slovenska. Ani netreba približovať prečo. A môže za to len filmová trilógia. Až sekundárnym dôvodom je hrob Michala Tučného, či rodisko Zdeňka Trošku.
  • Tuniská Sahara a Tuzeur je lokalitou známou najmä pre nakrúcanie starších Hviezdnych vojen. Dodnes tu stoja filmové kulisy, ako pozostatok z nakrúcania.
  • Sidi-bou-Said – je miesto na severnom Tunisku, mestská časť hlavného mesta Tunis, kde s anakrúcala slávna Angelika a trh s otrokmi. Aj Slováci tam vycestujú len preto, že chcú toto miesto vidieť a pamätajú si ho z filmovej klasiky.
  • Lom Veľká Amerika v susedných Čechách je tiež populárne filmové miesto. Určite je ním Praha, Brno, Karlovy Vary alebo Liberec, ale ten každý ľahko spozná. Veľká Amerika sa objavila v Limonádovom Joe, ale aj v zahraničných filmoch, westernoch, aj ťažších žánroch. A práve na film láka turistov aj dnes, hoci neorganizovane.

Film dokáže meniť ekonomiku

Zisk z filmovej produkcie niektoré krajiny počítajú na stovky miliónov.

V Maďarsku aj v Prahe vznikajú americké filmy kontinuálne, keďže náklady na výstavbu vzducholode z roku 1930 alebo príbytku vesmírnych votrelcov stoja v našich končinách len zlomok toho, čo vo veľkých filmových štúdiách v Los Angeles.

Nakrúcanie prináša zamestnanosť a pravidelná filmárska činnosť viac ako len zamestnanosť, ale aj mnoho príležitostí, ktoré si vyžadujú veľkú flexibilitu zo strany dodávateľov. Slovensko nemá ateliéry a predsa sa u nás nakrúca niekoľko projektov. Využívané sú v nich ale prírodné miesta a reálne ulice, kde ateliéry nestačia.

Je to však len časť filmu a pre zvyšok musí zahraničná produkcia už tam, kde sú vybavení. Film však môže osloviť ľudí a prinášať zisk aj dávno po tom, čo je nakrútený. Skrátka len tým, že láka na artefakt, alebo miesto z filmu v rámci lokálneho turizmu.

Filmová turistika na Slovensku sa výrazne nerozvíja

Na Slovensku nevznikalo mnoho významných projektov v rámci medzinárodného meradla.

Máme však miesta, aké sa stali miestom nakrúcania slovenských a českých filmov, aké mnohí z nás poznajú. V cestovnom ruchu sa ale s týmto faktom veľa nenarába, výklady sprievodcov neobsahujú zmienky a nedeje sa ani žiadna výrazná propagácia.

Výnimkou je iba ak Oravský hrad, príležitostne Bojnice a pozornejší návštevníci Čachtického hradu si ho sami spájajú s americkým fantasy filmom Dračie srdce. Aktuálne vychádza kniha Filmové miesta, ktorá v sebe zhŕňa naozaj pestrý výber toho, čo na Slovensku v rámci filmu v rôznych rokoch vznikalo. Kniha podrobne menuje mestá a miesta, zariadenia a múzeá, aké poslúžili filmárom.

Spomínajú sa aj miesta, kde vznikali hudobné videoklipy a miesta, aké lákajú na film bez toho, aby sa vôbec objavili vo filme.

Poukazuje aj na niekoľko nedokonalostí priamo na miestach. Na Slovensku nám chýbajú cedule, informačné zdroje, propagácia miest ako tých, ktoré sa objavili vo filmoch. Niektoré stránky a magazíny sa ojedinele pokúšajú prilákať ľudí na Vodný mlyn v Tomášikove, ktorý je v skutku zaujímavým filmovým miestom.

Ale množstvo filmov nakrúcali aj v Lakšárskej Novej Vsi, kde si miesto priam žiada nejakú tabuľu a pripomienku, festival, premietanie, alebo výraznejšie pripomínanie si významu miesta pre československý film. Vo Vysokých Tatrách stojí hotel Morava. Slávny je v Česku a Slovensku od čias, kedy tu bol revízor Anděl a nakrúcal sa tu slávny Anděl na horách. Hotel dodnes využíva zmienku vo filme a pripomína si ho.

Knihu Filmové miesta je možné kúpiť od 11. novembra 2021 vo vašom obľúbenom kníhkupectve.