Petra Balejová

Učiteľka Petra Balejová pôsobila v PS/SPOLU ako koordinátorka PSF platformy Progresívneho Slovenska, kde sa venovala náboru nových členov a eventovým aktivitám.

To, že s politikou nemala veľa skúseností považovala za svoju výhodu, pretože sa na veci dokázala pozerať inak ako súčasní politici.

Nesplnené sľuby a veľmi zlý spôsob komunikácie je to, čo sa ju na dnešných politikoch iritovalo najviac. Podľa jej názory by mali zástupcovia občanov komunikovať vecne, konštruktívne a pokojne. Iba tak sa dajú dosiahnuť skutočné zmeny.  

Práve to bolo dôvodom, prečo sa už od samého začiatku pridala k Progresívnemu Slovensku. Začínala ako dobrovoľníčka, kým strana bola iba občianskym združením. Trávila veľa času v uliciach medzi ľuďmi v rôznych regiónoch, s ktorými debatovala o vízii a smerovaní Progresívneho Slovenska.

Zároveň pôsobila aj v regionálnej martinskej bunke PS, kde sa taktiež venovala dobrovoľníckym aktivitám a napr. zostavila manuál pre zavedenie participatívneho rozpočtu.

V Progresívnom Slovensku sa stretla s ľuďmi, ktorí ju presvedčili o tom, že spolu môžu dosiahnuť pozitívnu zmenu v tejto krajine. S týmto odhodlaním išla aj do parlamentných volieb 2020.

petra balejova

PSF platforma

Feministická PSF platforma Petru Balajovú oslovila ako ženu, ktorá zažívala diskrimináciu na základe pohlavia na dennom poriadku prakticky v každej oblasti. Rozhodla sa iniciovať zmenu, ktorá odstráni nespravodlivo posunutú štartovaciu čiaru žien v spoločnosti. Snažila sa preto vytvárať priestor pre ženy z rôzneho prostredia bez ohľadu na pôvod alebo vek.

Platforma sa venuje témam rodovej rovnosti, sleduje a zdôrazňuje dodržiavanie práv žien, ich pôsobenie v politike, snaží sa odstraňovať a odsudzovať sexizmus zo všetkých sfér spoločenského života a zároveň kladie dôraz na sociálno-rodinnú politiku.

Nevyhýba sa ani oblasti LGBTI, ktorej sú ženy taktiež prirodzenou súčasťou a často zažívajú rovnaké problémy ako ktokoľvek iný.