Počet slovenských domácnosti, ktoré si v posledných dvoch rokoch nechali nainštalovať fotovoltiku sa výrazne zvýšil. Medziročný nárast záujmu o fotovoltické riešenia prekonal všetky očakávania odborníkov.
Tí, ktorí ešte fotovoltiku na streche nemajú, o nej aspoň uvažujú. Práve tu si však záujemcovia kladú otázky, či je možné vyrábať si vlastnú elektrinu aj v prípade, že máme starší rodinný dom? Či potrebujeme na inštaláciu fotovoltiky špeciálne upravenú strechu? A či si budeme môcť na strechu umiestniť fotovoltické panely aj v prípade, že máme strešné okná?
Aké podmienky by teda mala spĺňať strecha, na ktorú chcete umiestniť fotovoltické panely:
- Dostatočne veľká súvislá plocha bez strešných okien alebo vikierov.
- Orientovaná na juh alebo juhozápad.
- Bez tienenia z okolitých stromov alebo budov.
- Krov musí byť v dobrom stave.
Za týchto ideálnych podmienok vám bude fotovoltika vyrábať optimálne množstvo elektriny. V reálnom svete však nič nie je dokonalé, preto si pri inštalácii panelov treba poradiť aj s rôznymi problémami.
S odborníkmi na fotovoltické riešenia zo ZSE sme sa rozprávali o tom, či je fotovoltika naozaj vhodná na každú strechu.
Fotovoltika takmer do každej domácnosti
Pre bežné domácnosti je dnes solárna energia najdostupnejším obnoviteľným zdrojom energie. Fotovoltické panely vám zabezpečia dodávky elektrickej energie nezávisle od distribučnej siete. Práve čiastočná energetická sebestačnosť je jednou z výhod fotovoltického riešenia od ZSE.
„Fotovoltika je vhodná pre domácnosti žijúce v rodinných domoch na území celého Slovenska, ktoré si chcú vyrábať elektrinu pre vlastnú spotrebu. Fotovoltické panely sú aj pre tých, ktorí chcú zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti,“ hovorí Erik Chabreček, odborník na fotovoltické riešenia zo ZSE.
Intenzita slnečného žiarenia sa počas roka mení. Maximum slnečného žiarenia na Slovensku zaznamenávame v júli a auguste, minimum na prelome decembra a januára. Hoci sa to nezdá, rozdiel v získavaní slnečnej energie medzi južnými a severnými regiónmi Slovenska je len 10 až 15 percent ročne. Na výkon fotovoltických panelov má teda vaša geografická poloha len minimálny vplyv.
„Na Slovensku máme ideálne podmienky na efektívne využívanie fotovoltiky. Hoci na severe Slovenska máme počas roka menej slnečných dní, fotovoltické panely pracujú pri nižších teplotách efektívnejšie, ako keď sú prehrievané horúcim počasím. Z tohto pohľadu fungujú perfektne bez ohľadu na to, či vlastníte dom v Hurbanove alebo vo Vysokých Tatrách,“ hovorí Chabreček zo ZSE.
Mohlo by vás zaujímať…Ideálny scenár je, ak uvažujete o fotovoltike už pri projektovaní domu. Môžete si tak navrhnúť ideálnu strechu pre fotovoltické panely. Aká to je? Dostatočne veľká, ideálne orientovaná, bez tienenia z okolitých stromov a budov a najmä s pevným krovom. Umiestnenie panelov totiž zohráva veľkú úlohu v tom koľko elektriny vám vyrobia. Strecha by mala byť čo najjednoduchšia. Problémom pri inštalácii fotovoltiky väčšinou bývajú strešné okná, vikiere alebo komíny, ktoré rozčlenia plochu na viacero menších častí. Tieto preto umiestnite na tú stranu strechy, ktorá fotovoltike vyhovuje menej. |
Najdôležitejšia je orientácia strechy voči svetovým stranám
Fotovoltické panely môžete inštalovať na strechu alebo plášť nehnuteľnosti. Prípadne, ak je to technicky možné a vhodné, môžu byť panely umiestnené aj na samostatnej garáži, hospodárskej budove alebo aj na konštrukcii v záhrade,“ pokračuje ďalej o možnostiach umiestnenia fotovoltiky Erik Chabreček zo ZSE.
Orientácia voči svetovým stranám je pri umiestňovaní fotovoltických panelov kľúčová. Solárne panely smerované na východ dokážu vyrábať elektrinu len ráno. Ak sú otočené na západ, zachytávajú len posledné slnečné lúče. Preto je najvhodnejšie umiestniť panely na južnú stranu strechy.
„V praxi sa pri inštaláciách ale bežne stretávame s tým, že strecha rodinného domu nie je orientovaná priamo na juh. Panely je však vhodné umiestniť aj na juhozápadnú či juhovýchodnú stranu. Tak bude vaša fotovoltiky vyrábať elektrinu po celý deň. Dokonca o 20 percent účinnejšie ako pri západnej či východnej orientácii strechy. Určite neodporúčam inštalovať fotovoltický systém na šikmú strechu s orientáciou výlučne smerom na sever,“ vysvetľuje Chabreček.
Ideálny sklon panelov je 35 až 45 stupňov. Vtedy dosahuje solárna elektráreň maximálnu účinnosť počas celého roka. Ak sa tento ideálny sklon z rôznych dôvodov nepodarí dosiahnuť, nepredstavuje to zásadný problém. Strata účinnosti panelov bude len do päť percent. Oveľa dôležitejšie je zabezpečiť, aby panely neboli zatienené stromami alebo okolitými budovami.
Zdroj: ZSE
Pevný krov je oporou celej konštrukcie fotovoltiky
Dôležité je, aby ste mali na streche vášho rodinného domu dostatok miesta. Pre optimálny výkon systému potrebujete miesto aspoň pre osem fotovoltických panelov. Minimálna veľkosť plochy je 22 metrov štvorcových pri šikmej streche a 26 pri rovnej streche. Veľkosť plochy závisí aj od toho, či nemá strecha nejaké tienenie. Napríklad komín, stromy alebo okolité budovy. Problémom môže byť aj viac nerovnomerne rozmiestnených strešných okien alebo vikiere.
V prípade rovnej strechy je veľmi dôležité dodržať dostatočný rozostup medzi radami panelov, aby si navzájom netienili,“ dopĺňa Erik Chabreček zo ZSE.
Nezabudnite ani na to, že strecha musí byť v dobrom stave. Materiál, z akého je zhotovená nehrá až takú veľkú úlohu. Fotovoltaické panely sa montujú na všetky typy strešnej krytiny. Rozhodujúci je však stav krovu. Na drevené trámy sa totiž pomocou dlhých skrutiek upína hliníková nosná konštrukcia celého fotovoltického systému. Skrutky prechádzajú cez krytinu, drevené debnenie až do krokiev alebo pomocného latovania. Krov musí byť preto v perfektnej kondícii.
Tip pre vás…Nechajte si pod fotovoltické panely nainštalovať snehové rozrážače alebo zachytávače. Na škridlovej streche sa sneh topí postupne. Naopak na hladkom povrchu fotovoltických panelov rýchlo kĺže a padá vo veľkých kusoch na zem. Môže vám tak spôsobiť škody alebo zranenie. |