Dramatický rast cien potravín, pohonných hmôt aj energií núti každého zamyslieť sa nad výdavkami v domácnosti. Vždy sa nájdu spôsoby, ako ušetriť a mať tak výdavky pod kontrolou. Poradíme vám, ako na to a kde všade sa to dá. Vo viacerých prípadoch pôjde o menšie sumy, ale keď ich dokážete ušetriť pri viacerých činnostiach po dobu niekoľkých mesiacov, ich súčet poriadne pocítite. V peňaženke vám ostane viac peňazí pre seba alebo rodinu. 

Malé nákupy

Asi najväčší nárast za posledné mesiace zaznamenali ceny produktov v obchodoch. Sumy za potraviny aj iné tovary stúpajú dodnes. Aj tu ale existuje šikovný trik. Nerobte zbytočne veľké nákupy. Radšej sa vyberte do obchodu častejšie. Problémom totiž je, že keď sa doma nachádza veľa potravín, tie sa aj rýchlo spotrebujú. 

Druhým argumentom je, že skladovanie zbytočne veľkých objemov potravín v mrazničkách alebo chladničkách vás stojí peniaze navyše, ktoré vynaložíte za energie. Nechajte predajcov, nech chladia potraviny za vás, vy si ich vyzdvihnite len v prípade, že ich momentálne potrebujete.

Menej jazdite autom

Ceny benzínov aj nafty stúpli do astronomických výšok. Ešte pred rokom sme tankovali pohonné hmoty v sume okolo jedného eura, dnes je to dvojnásobok. Prvou radou je obmedziť cesty autom, druhou je prispôsobiť štýl jazdy tak, že spotreba klesne aspoň o pol litra. Menej zúrivých akcelerácií aj  zbytočného brzdenia stlačí spotrebu poriadne dole.

Znížte intenzitu kúrenia

Vo vlastnom rodinnom dome ale aj v paneláku je možné výrazne ušetriť pri kúrení. Znížením teploty o jeden až dva stupne si výrazne polepšíte. Spotreba plynu, elektrickej energie alebo účet za vykurovanie sa zmenšia. Vy tak získate ďalší kúsok do skladačky šetrenia”.

Varte doma

Vynechaním reštaurácií a fastfoodov si polepšíte finančne aj zdravotne. Prevezmite kontrolu nad svojím stravovaním a ušetrite prípravou jedla doma. Navarte si doma na viac dní dopredu, uložte si jedlo do misiek a počas týždňa len vyberajte jednotlivé porcie. 

Znížte spotrebu vody 

Umývajte sa sprchovaním, pri čistení zubov vypínajte vody ak ju nepotrebujete. Zbytočne nenechajte vodu tiecť ani pri umývaní riadu. Pri šetrení vodou sa zamyslite nad kúpou umývačky na riad alebo modernou práčkou, ktorá spotrebuje menej vody aj elektrickej energie. 

Využívajte obnoviteľné zdroje

Ak máte v domácnosti nainštalované systémy, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje, používajte ich naplno. V prípade fotovoltaických panelov si plánujte činnosti s veľkou spotrebou energie do tých častí dňa, keď svieti slnko. Zapínať práčku, sušičku alebo umývačku riadu na noc nie je dobrý nápad. Okrem toho, že za celú spotrebu zaplatíte, po dokončení programu bude spotrebič zapnutý až do rána. Zbytočné hodiny v pohotovostnom režime vás potom vyjdú draho.