Kozmetika patrí k produktom, ktoré často nemusia byť tak ekologické, ako sa na prvý pohľad tvária. Našťastie ale mnohé kozmetické značky kráčajú vpred a snažia sa vyvíjať najrôznejšie inovácie, vďaka ktorým ich produkty nezaťažujú životné prostredie.

Čo je eco-friendly kozmetika?

Ekologická kozmetika je formulovaná, vyrábaná a balená s ohľadom na životné prostredie. Produkty sú navrhnuté tak, aby mali minimálny dopad na planétu a sú často vyrábané z udržateľných, prírodných alebo organických zložiek a materiálov. Zvyčajne sa využívajú aj etické a udržateľné postupy, ktorých cieľom je znížiť množstvo odpadu, šetriť zdroje a minimalizovať znečistenie. Napríklad pri parfémoch sa oveľa viac začal využívať trend znovu plniteľných flakónov, iné produkty sa zriekli používania chemických látok, alebo testovania na zvieratách.

Okrem toho sa pri výrobe takejto kozmetiky často využívajú prírodné alebo organické ingrediencie, ktoré pochádzajú z udržateľných zdrojov a sú biologicky rozložiteľné. To sa týka aj obalov, na ktoré sa využíva recyklovateľný, biologicky rozložiteľný alebo kompostovateľný materiál.

Trendy v eco-friendly kozmetike

To, že si zvolíte kozmetiku, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu, neznamená, že prídete o výhody, ktoré poskytuje „bežná“ kozmetika. Práve naopak. Prírodné látky sú pre telo i prírodu oveľa prívetivejšie, a navyše budete mať dobrý pocit z toho, že pomáhate chrániť planétu a podporovať zdravšiu a udržateľnejšiu budúcnosť. Aké sú najčastejšie ekologické trendy v kozmetike?

  • Čistá krása (čiže tzv. clean beauty): Tento trend je založený na používaní produktov, ktoré neobsahujú škodlivé chemikálie a prísady, ktoré by mohli poškodiť naše zdravie alebo životné prostredie. Čisté kozmetické výrobky majú veľmi často udržateľné obaly a materiály, ktoré pochádzajú z etických zdrojov.
  • Znovu plniteľné obaly: Mnoho značiek dnes ponúka možnosť si produkt kúpiť v znovu plniteľných obaloch, ktoré znižujú množstvo odpadu produkovaného tradičnými obalmi na jedno použitie. Či už ide o sprchové gély, mydlá, telové krémy, alebo napríklad aj dámske a pánske voňavky – stačí si kúpiť jedno balenie a keď vám produkt dôjde, jednoducho si len kúpite náhradnú náplň, ktorú prelejete do obalu, ktorý už máte doma. Je to nielen ekologickejšie, ale aj lacnejšie.
  • Kozmetika bez vody: Voda je vzácnym zdrojom a mnoho kozmetických produktov jej vyžaduje značné množstvo. Bezvodá kozmetika využíva alternatívne prísady a formulácie na vytvorenie produktov, ktoré nevyžadujú vodu, čo môže pomôcť zachovať tento cenný zdroj.
  • Upcyklácia: Značky čoraz častejšie používajú na balenie svojich produktov recyklované materiály, ako sú recyklované plasty, papier, a dokonca aj odpad z oceánov. Na nás už potom je ich len ich zaradiť do správneho odpadu, keď produkt spotrebujeme a recyklujeme.
  • Udržateľné získavanie zdrojov: Stále viac značiek tiež uprednostňuje postupy udržateľného získavania zdrojov, pokiaľ ide o ich prísady, a zabezpečuje, že neprispievajú k odlesňovaniu, znečisteniu alebo iným škodlivým ekologickým postupom.

Zdroj obrázko: Unsplash.com