Aj vy by ste sa radi správali udržateľne v udržateľnom svete? Neviete ako? 

Články na internete máte prečítané, eko influencerov sledujete, pozreli ste si pár environmentálnych dokumentov a nainštalovali si aplikáciu EcoHero kde si trackujete svoje eko aktivity a stále by ste chceli viac. Omnoho viac sa dozviete keď si zapnete “zelené” podcasty a inšpirujete sa zaujímavými rozhovormi.

ČO JE PODCAST

Keď si zadáte slovo podcast do Wikipédie dočítate sa , že ide o zvukový záznam na internete, ktorý sa dá počúvať zdarma. Hovorí sa, že slovo podcast vzniklo spojením slov iPod a broadcast.

V podstate je podcast forma seriálu, ktorý môžete počúvať online a zdarma. Dal by sa prirovnať aj k rádiu, len s tým rozdielom, že v rádiu si obsah nevyberáte sami a pri podcaste áno. Vyberáte si podľa tém, ktoré Vás zaujímajú, ako napríklad v našom prípade ekológia a zero waste.

Podcast nemá žiadne určené pravidlá, buď ide o rozhovory alebo tvorca rozpráva sám na danú tému. Vychádzajú pravidelne buď raz za týždeň alebo raz za mesiac a v priemere môžete očakávať dĺžku trvania cca 30-60 min.

Počúvať môžete na akomkoľvek zariadení, ktoré má prístup k internetu, musíte podcasty však nájsť a to bude cez ITunes, Spotify, Youtube, alebo iné portály napríklad ak hľadáte české a slovenské podcasty jedným z katalógov je aj Audiolibrix.

Podcast je super v tom, že ho môžete počúvať pri práci, varení, športovaní, uspávaní alebo kočíkovaní, šoférovaní, upratovaní.

Predstavíme Vám pár podcastov , ktoré zaujali nás a dopomohli nám byť viac eko.

ZAHRANIČNÉ PODCASTY

Ak Vám nevadí počúvať v angličtine:

 1. Green Dreamer 

Green Dreamer Podcast s Kaméou Chayne patrí medzi top ITunes podcastov pre ekologických fanúšikov. Prezentuje ekológiu vo všetkých oblastiach života. Hovorí aj o podnikateľskej aj súkromnej sfére.

Autorka si do svojho podcastu pozýva zaujímavých hostí ako napr. Beu Johnson – autorku známej knihy Domácnosť bez odpadu alebo Orsolu de Castro – spoluzakladateľku medzinárodnej iniciatívy Fashion Revolution.

 1. Practical(ly) Zero Wast‪e‬

Podcast o tom, ako si zariadiť život s nulovým odpadom a čo najpraktickejšie. 

Tento podcast má už 126 častí, takže máte čo počúvať na dlhú dobu. Každá epizóda pojednáva o priamych praktických zmenách, ktoré môžeme vykonať, aby sme vytvorili z hľadiska životného prostredia veľký efekt.

 1. Earth to Us

Earth To Us je podcast zameraný predovšetkým na rastlinnú stravu, vegánstvo ale z časti aj na zero-waste. Určite odporúčam všetkým vegánom, ľuďom, ktorí sa chcú vegánmi stať alebo jednoducho tým koho zaujíma téma rastlinnej stravy.

 1. Conscious Chatter 

Conscious Chatter je podcast o móde a jej vplyve na našu planétu. Dozviete sa odkiaľ pochádza Vaše oblečenie, z čoho a kto ho vyrobil, ako by sa dalo nakupovať udržateľnejšej a podobne. 

ČESKÉ A SLOVENSKÉ PODCASTY 

Ak si predsalen netrúfate na angličtinu alebo iný jazyk a chcete sa pri počúvaní sústrediť aj na iné veci odporúčame české alebo slovenské podcasty. Na našu tému sme Vám vybrali tieto:

 1. Ekomaniaci

Autorkou tohto podcastu je Pavla Wernerová – fanúšička udržateľného a bezodpadového spôsobu života. Žije v Brne a je zakladateľkou blogu Za lepší život, ktorým sa snaží inšpirovať čitateľa k životu bez odpadu.Organizuje prednášky o Zero Waste ako pre verejnosť, tak pre firmy.Nedávno zároveň vydala knižku Koniec doby odpadové.

 Nové epizódy jej podcastu vychádzajú pravidelne vždy raz za dva týždne v pondelok.

 1. Podcast Natura

Podcast českého rozhlasu na ekologické témy a novinky v oblasti ekologicky šetrného spôsobu života. Tento podcast nájdete na www.mujrozhlas.cz a má už 184 častí.

 1. Klimapodcast dennika SME 

Podcast je priamo na stránke denníka SME z jeho produkcie. Ide o podcast s ministrom životného prostredia Jánom Budajom. Hovorí okrem iného aj o tom čo je pre Slovensko vzhľadom na klimaticku krízu prioritou.

 1. Zelený podcast Tamary Stohlovej 

Podcast nájdete na stránke www.listennotes.com. Autorka momentálne má 12 epizód tohto podcastu. Vo svojich podcastoch prináša aktuálne informácie zo “zeleného” diania a venuje sa environmentálnym témam ako napríklad greenwashing, znečistenie ovzdušia a podobne.

 1. Podcast Miša Saba (nieje iba zelený, ale ponúka aj take témy) 

Michal Sabo tvorí podcasty pod záštitou rádia Expres , preto ich na ich stránke môžete aj nájsť. V podcastoch Sabo Sebou rieši spoločenské témy, spoločenskú zodpovednosť a inšpiruje k uvedomelejšiemu životu. 

 1. Big waste podcast

Michal Sabo tvorí pre radio Expres aj ďalší podcast Big Waste Talk. Tu sa so svojimi hosťami venuje témam odpadkov, upcyclingu, zerowaste. Momentálne si môžete vypočuť 14 dielov seriálu.

 1. Zelené nápady ZSE

Na stránke www.setri.sk nájdete podcasty na environmentálne témy a rozhovory na zelené témy napríklad s Natáliou Pažickou. Vypočujete si ich cez Spotify alebo Google podcast.

Svet podcastov Vás pohltí a naučíte sa niečo nové, veríme, že ste si tu vybrali ten svoj.