Extrémne počasie v južných štátoch USA, ako je Texas, mnohých zaskočilo. Najmenej 58 z nich údajne búrka „zabila“ a milióny ľudí zostali bez prúdu alebo tečúcej vody. Prezident Joe Biden v reakcii na túto situáciu vydal vyhlásenie, v ktorom vzhľadom na veľkú katastrofu deklaroval federálnu pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Nedávne snehové búrky predpovedali pred mnohými týždňami meteorológovia, ktorí tvrdia, že toto počasie je spojené s fenoménom známym ako Náhle stratosférické otepľovanie. To sa stane, keď sa Arktída rýchlo oteplí a naruší masu studeného vzduchu. Aj keď sa to môže zdať trochu paradoxné, naše otepľujúce sa podnebie môže byť presne to, čo spôsobuje tieto extrémne snehové búrky.

Niektorí ľudia si však myslia, že sneh je „syntetický“ a pokúšajú sa dokázať, že počasie je súčasťou vládou kontrolovaného sprisahania. Používatelia sociálnych médií držia v rukách zapaľovače a podpaľujú snehové gule ako „dôkaz“ toho, že to nie je skutočný sneh. Zároveň vyhlasujú, že za počasie je akosi zodpovedný technický miliardár a filantrop Bill Gates.

„Ďakujem Billovi Gatesovi, že sa pokúsil oklamať nás, že toto je skutočný sneh,“ hovorí žena v jednom videu. „Uvidíte, že sa neroztopí a bude horieť.“ Sneh predsa nehorí ale topí sa. Pozrite, žiadna voda, žiadne kvapkanie, nič. “

Hovorili sme s Abbie Richardsovou, ktorá je ako vedecký komunikátor známa svojou prácou v oblasti životného prostredia (najmä prostredníctvom EcoToku) a odhaľovaním konšpiračných teórií na sociálnych sieťach.

„Táto konšpiračná teória mi pripadá ako neuveriteľný príklad toho, ako funguje systém sprisahaneckých vier a ako sa všetky tieto viery následne premiatajú do úplne skresleného svetonázoru,“ vysvetľuje Richards.

„Táto konšpiračná teória je kombináciou popierania zmeny podnebia, všeobecného nepochopenia vedy a viery v imaginárnu všemohúcu skupinu so schopnosťou ovládať počasie. Je to taký istý prípad ako keď Majorie Taylor Greene tvrdí, že lesné požiare, ktoré vznikajú v dôsledku klimatických zmien, sú v skutočnosti spôsobené lasermi vo vesmíre kontrolovanými židovskými obyvateľmi. “

„Máme tu extrémne počasie, ktoré sa zhoršuje zmenami podnebia ale je jednoduchšie jeho príčinu  zvaliť na malú skupinu ľudí s mocou ovládať počasie. Konšpirátori neuznávajú dôsledky zmeny podnebia, ale radšej obviňujú imaginárnu zlú skupinu, ako by mali pripustiť, že príčina je vlastne náš spôsob života, “dodáva.

PREČO SA SNEH NETOPÍ?

Je dôležité zdôrazniť, že sneh je úplne skutočný, ale veda za videami je tiež veľmi zaujímavá.

Niektorí hovoria, že to súvisí s procesom nazývaným „sublimácia“, keď sa hmota mení z pevného skupenstva na plyn (alebo naopak), pričom preskočí skupenstvo kvapalné.

Astronóm Phil Plait už v roku 2014 odhalil podobné konšpiračné teórie.  Vysvetlil, že pretože sneh je pórovitý, v skutočnosti absorbuje vodu späť do seba. Vo videu popisujúcom tento jav hovorí, že je to podobné tomu, ako keď snehový kužeľ absorbuje sirup.

Ďalším aspektom, ktorý ľudí mätie je skutočnosť, že na videách je na snehových guliach viditeľné spálenie. Aj keď to môže vyzerať nezvyčajne, je v skutočnosti veľmi ľahké tento jav vysvetliť. 

„Popáleniny“ pochádzajú z chemikálií v samotných zapaľovačoch a to isté možno pozorovať, ak držíte zapaľovač napríklad na zrkadle alebo okne. 

„Tvorba čiernej spáleniny na snehu, keď pod ním držíme zapaľovač, je dôsledkom neúplného spaľovania a tvorby sadzí z paliva v zapaľovači,“ vysvetľuje Dr. Tandy Grubbs pre USA Today.

Keď horí zapaľovač na vzduchu, sadze obyčajne nie sú viditeľné. Snehová guľa v tomto prípade funguje ako filter, ktorý zachytáva a hromadí častice čiernej sadze, ktoré sú na bielom snehu po niekoľkých sekundách viditeľné.“

Dodáva, že ak by demonštranti na videu držali zapaľovače dlhšie, je pravdepodobné, že by videli aj tvorbu vody a kvapkanie.

AKO SOCIÁLNE MÉDIÁ RIEŠIA TIETO KONŠPIRÁCIE?

Zatiaľ čo videá sú na platforme Tik Tok a Twitter stále k dispozícii bez akýchkoľvek dodatkov, Facebook začal tento mesiac zavádzať svoju politiku boka proti dezinformáciám. Všade tam, kde boli príspevky zdieľané, pridal Facebook výstražný štítok, ktorý zdôrazňuje, že videá zobrazujú nepravdivé informácie.

Po voľbách v USA sa táto metóda stala bežnou praxou na väčšine platforiem, pretože technologické spoločnosti sa pokúšali obmedziť šírenie konšpiračných teórií o podvode s voličmi. Facebook je však prvou zo sietí, ktorá sa aktívne snaží vyvrátiť a obmedziť konšpiračné mýty.

Popieranie zmeny podnebia bolo pravdepodobne dlho podporované všetkými sociálnymi médiami. Vedci v minulom roku uviedli štatistiku z ktorej vyplýva, že jedna skupina konšpiračných teoretikov zverejňuje štvornásobne viac obsahu ako vedci a odborníci.

Minulý rok bol zverejnený dokument, ktorý sa zaoberal klimatickou politikou sociálnych platforiem. Zistilo sa, že roboti na Twitteri vyrábajú zhruba štvrtinu pôvodných tweetov diskutujúcich o zmene podnebia a globálnom otepľovaní.

Diskurzy o zmene podnebia na široko používanej platforme Twitter sa zdajú byť rutinne manipulované mechanizovanými používateľmi,“ píše Thomas Marlow, post doktorandský výskumník na New York University spolu so svojimi spoluautormi. „Konkrétne sme zistili, že ich prítomnosť je veľmi častá a selektívne zameraná na skeptické a popieračské diskurzy.“

Na úloha sociálnych médií pri popieraní zmeny podnebia upozorňuje stále viac odborníkov vrátane profesora Johna Cooka z Centra pre komunikáciu o zmene podnebia na Univerzite Georga Masona.

„Roboti na Twitteri sú práve tou rastúcou silou zla už viac ako pol desaťročia,“ uviedol minulý mesiac Cook pre E&E News. „Je dôležité odstaviť robotov.“ „Je to naozaj len otázka prevzatia zodpovednosti platformami sociálnych médií,“ dodal.

Foto: Unsplash