Čo je ekologickejšie – skutočný strom alebo umelý vianočný stromček? Vianoce sa blížia a vy ste už o tom určite rozmýšľali. Odpoveď nie je taká jednoznačná, ako by sa mohlo zdať.  Porovnáme vám obe možnosti a pomôžeme vám rozhodnúť sa. 

Výhody živého stromčeka

V prvom rade, živé stromy skvele voňajú. To vám umelý stromček dať nevie. 

Takmer všetky živé vianočné stromčeky sa pestujú na farmách, takže kvôli Vianociam nemusíte vyrúbať les. Keďže vianočné stromčeky sa pestujú ako plodiny na farmách, farmár vo všeobecnosti zasadí ďalší strom vždy, keď si nejaký vyberie a predá. Kúpou skutočných stromčekov zároveň pomáhate podporovať miestnych farmárov.

Živé stromčeky sú zero waste. Po vianociach ich môžete mulčovať a použiť na záhrade, alebo ich viete kompostovať. Ich konáre a kmeň môžete dokonca použiť na výrobu domácich dekorácií a podložiek. Navyše, väčšina miest stromček zbiera a recykluje hromadne. 

Nevýhody živého stromčeka

Vlastníctvo živého stromu má niekoľko nevýhod. Vianočné stromčeky majú nejaké problémy so škodcami, takže to znamená, že sa zvyčajne pestujú s pesticídmi, ktoré sú toxické pre voľne žijúce živočíchy. Niekedy sú toxické aj pre ľudí. Tieto pesticídy sa zvyčajne postrekujú na jar a v lete, takže ich rezíduá sú často minimálne, kým sa dostaneme na stromy. Aj keď spotrebiteľ nie je vystavený chemikáliám, pracovníci a voľne žijúce zvieratá stále sú.

Okrem toho, živé stromčeky si vyžadujú dolievanie vody a starostlivosť počas sviatkov, inak vám dlho nevydržia. 

Nevýhodou môže byť aj vysoká cena a tiež to, že vianočný stromček je každoročná investícia. 

Výhody umelého stromčeka

Umelé stromy sú opakovane použiteľné a lacné. Môžete ich ľahko uložiť v pivnici alebo na povale a ďalší rok ich môžete použiť znova a neminiete ani euro na nový.

Naozaj dobrý umelý stromček môžete znova používať viac ako desať rokov, ak ho budete udržiavať v dobrom stave. Niektoré sú navrhnuté tak, aby vydržali 20 alebo 30 rokov! 

Nevýhody umelého vianočného stromčeka

Falošné stromčeky sú vyrobené z plastu. Konkrétne z polyvinylchloridu alebo PVC, nerecyklovateľného plastu. PVC sa spája s viacerými zdravotnými a ekologickými problémami. PVC má vysoký obsah chlóru, čo znamená, že dioxíny sa uvoľňujú počas výroby, spaľovania alebo skládkovania PVC. Okrem toho sa väčšina stromčekov dováža z Číny, čo vytvára veľkú uhlíkovú stopu. 

Najekologickejší vianočný stromček je miestne pestovaný strom, ktorý bol postriekaný malým množstvom pesticídov a na konci svojej životnosti bude kompostovaný alebo recyklovaný. Možno ešte lepšou možnosťou je kúpa živého stromu s neporušenými koreňmi, ktorý si môžete ponechať ako izbovú rastlinu alebo presadiť na svojom dvore!

Samozrejme, ak už vlastníte falošný strom, používajte ho tak dlho, ako je to možné!