Ceny nehnuteľností neustále rastú a inak to nebude ani v tomto roku. Túžite po vlastnom, no predstava zadlženia sa na celý život vás neláka? Chcete byť flexibilní a nájsť lacnejšie riešenia, ako dosiahnuť váš vytúžený cieľ? Alternatívne bývanie by potom pre vás mohlo byť tým správnym riešením. 

Hľadáte tipy a inšpirácie pre alternatívne bývanie, alebo dokonca uvažujete o stavbe ekologického domu? Čo všetko by ste mali vedieť o udržateľnom alternatívnom bývaní?

Udržateľnosť

V posledných desaťročiach svet zaznamenal nárast ekologicky uvedomelého rozhodovania. Jednotlivci sa rozhodli urobiť niekoľko zmien vo svojich životoch pre zachovanie našej planéty prostredníctvom nespočetného množstva každodenných možností, cez spôsoby, akými nakladajú s jedlom, odpadom, až po oblečenie, ktoré nakupujú do svojho šatníka. Kým však upravujeme svoj životný štýl, aby sme znížili naše environmentálne stopy, naše domovy často zaostávajú.

Strecha nad hlavou je niečo, čo všetci potrebujeme. Ako si však zaobstarať cenovo dostupnú strechu nad hlavou, ak nezískate na dom hypotéku, alebo bez toho, aby vás to stalo cely majetok? Ako postaviť bývanie, z ktorého budú mať prospech nielen súčasné generácie, ale aj generácie budúce? Týmito otázkami sa zaoberá udržateľnosť.

Skôr, než sa spolu pustíme do skúmania alternatívnych spôsobov bývania či materiálov, položme si niekoľko otázok:

Novostavba udržateľnej rekonštrukcie bývania?

Väčšina ľudí si môže myslieť, že udržateľné bývanie na Slovensku musia byt‘ iba inovatívne nové budovy. Najudržateľnejšou možnosťou však nie je vždy stavať od nuly a niekedy je najekologickejšia vec, ktorú môžete urobiť, pracovať s tým, čo už existuje a čo už máte.

Niektoré z najudržateľnejších spôsobov bývania zahŕňajú dovybavenie do starších domov udržateľnými dekoráciami a doplnkami do domácnosti, alebo opätovné využitie a prestavbu starých poľnohospodárskych či priemyselných budov na rodinné domy. To si vyžaduje nielen menej výrobných materiálov, ale aj veľké využitie materiálov, ktoré by inak mohli skončiť na skládke.

Na vlastnú päsť alebo spolužitie?

Ďalšou dôležitou otázkou je či ísť vlastnou cestou a na výstavbu sa pustiť svojpomocne alebo žiť s niekým. Pre mnohých ľudí spolužitie vyvoláva obrazy hippie komunít. V dnešnej dobe však spolužitie alebo „co-housing“ Nemusí zahŕňať bývanie iba komunálnym spôsobom. Je možné nájsť aj také alternatívy, kde jednotlivci a rodiny žijú nezávisle, s vlastným osobným priestorom – pričom stále profitujú z toho, že sa nazývajú spolu. Každý prispieva ku chodu komunity, čím sa náklady na energiu, jedlo a ďalšie základné veci podstatne znížia.

Ak ste otvorení novým možnostiam a cítite, že peniaze sú pre vás prekážkou pri stavbe ekologického a udržateľného domu, co-housing môže byť pre vás tou správnou voľbou.

Čo definuje trvalo udržateľné bývanie?

Definícia trvalo udržateľného bývania môže byť rôzna. Základom je však vždy dlhodobo zaručiť ohľaduplnosť ku vášmu zdraviu a stavu životného prostredia. Teda vytvoriť domov, ktorý nebude škodiť vám ani prírode. Môže to byt‘ dom alebo byt, ktorý spotrebuje minimálnu energiu a je postavený z materiálov, ktoré sú udržateľné, prinajmenšom zmierňujú vplyvy na životné prostredie a hodia sa na stavbu, do interiéru alebo na postavenie garáže.

Ako začať „budovať“ lepšiu budúcnosť?

Keďže sa trvalo udržateľné bývanie formuje a čoraz viac ľudí sa o neho začalo zaujímať, tradičná výstavba domov môže začať ustupovať. Aj stavitelia a architekti začali riešiť udržateľnosť a pri ich projektoch sú šetrnejší k životnému prostrediu.

Aj zmenšovanie priestoru, v ktorom žijete a výber malého domu môže pomôcť k budovaniu lepšej budúcnosti. Zároveň tak dokáže človeku zjednodušiť život a znížiť dopad na životné prostredie.

Na, čo myslieť pri stavbe udržateľných domov

  • Stavebné materiály. Vyberajte si obnoviteľné alebo recyklované stavebné materiály a hľadajte dostupné materiály aj na zateplenie domu. Na povrchové úpravy používajte netoxické farby.
  • Energie. V závislosti od vašej polohy môžete mať k dispozícii niekoľko možností obnoviteľnej energie. Informujte sa a urobte si prieskum o možných alternatívach, ako napríklad: solárne panely, veterná energia, vodná energia a podobne.
  • Hospodárstvo. Vedeli ste o tom, že si môžete nainštalovať systém zberu dažďovej vody, aby ste znížili spotrebu vody? Ak uvažujete nad umiestnením bazéna do záhrady, porozmýšľajte o ekobazénoch.
  • Osvetlenie. Používajte energeticky efektívne osvetlenie a využite výhody pohybových senzorov, aby ste zaistili, že svetlá nebudú zbytočne svietiť.
  • Vykurovanie a chladenie. Myslite na kvalitné zateplenie domu. Ak musíte nainštalovať chladiaci systém, zvážte stropný ventilátor alebo energeticky účinnú klimatizáciu.
  • Spotrebiče. Pri nákupe rôznych spotrebičov do domácnosti sa uistite, že majú nízku spotrebu energie.
  • Záhrada. Ak máte alebo plánujete záhradku, zasaďte si vlastné potraviny.

Aké sú najudržateľnejšie materiály na bývanie?

K udržateľnému spôsobu bývania neodmysliteľne patrí aj správny stavebný materiál. Pri stavbe domu sa kladie dôraz na ekologicky neškodné materiály. Tieto alternatívne stavebné materiály sa označujú aj ako „low-cost“ alebo „low-tech“. Niektoré sa používajú  pre experimentálnu výstavbu, iné sa spracovávajú tak, aby mali potrebné mechanicko-fyzikálne vlastnosti. Pri výbere materiálu je dôležité dbať na to, aby čo najväčšia časť materiálov pochádzala z prírodných zdrojov. Ktoré máte na výber?

Hlina

Hlina bola aj v minulosti často používaným stavebným materiálom. Tento materiál čisto prírodný a dokonale spĺňa ekologické aj stavebno-biologické požiadavky. Je to zmes ílu, prachu a piesku, s kúskami kameňa a organického materiálu. Keďže je dostupný priamo či blízko miesta výstavby, odpadá tak energetická náročnosť na výrobu a dopravu. Hlina má skvelé tepelno-akumulačné a zvukovo-izolačné vlastnosti, je priedušná, má schopnosť regulovať vlhkosť a je recyklovateľná. Pri jej spracovaní sa vyžaduje iba málo energie a je vhodná na výstavbu „svojpomocne“.

Nevýhodou hlinenej steny je jej citlivosť na vlhko, mráz a vodu. Pri vyparovaní vody sa znižuje jej objem, tým vznikajú trhliny a pukliny.

Hlina je však aj napriek tomu čoraz obľúbenejším materiálom, môže slúžiť aj ako nosná konštrukcia alebo estetický prvok.

Kameň

Prírodný kameň sa vyskytuje pomerne zriedkavo hlavne kvôli tepelnej technike a výrobnej náročnosti. Kameň je však pevný, má vysokú nosnosť a životnosť. Používa sa ako vnútorný alebo vonkajší obkladový materiál stien a stretneme sa s ním najmä pri rekonštrukciách historických pamiatok. Na druhej strane sa ťažko spracováva a zle sa s ním manipuluje. Pre zlepšenie stavebno-fyzikálnych vlastností a úsporu materiálu sa kameň kombinuje s inými stavebnými materiálmi.

Tip: Viete ako udržiavať fasádu, aby vydržala aj 30 rokov?

Ďalšie alternatívne materiály neorganického pôvodu:

  • Betón
  • Sklo
  • Kov
  • Keramika
  • Tehly

Drevo

Najznámejšia prírodná stavebnina je drevo. Drevené stavby sú obľúbené už po stáročia a z hľadiska životnosti sú úplne porovnateľné so stavbami z iných materiálov. Drevo je pravdepodobne jediným zo stavebných materiálov, z ktorého je možné vyrobiť takmer všetky prvky vytvárajúce dom.

Drevo je prírodný, obnoviteľný, recyklovateľný materiál a má schopnosť regulovať vlhkosť vzduch, čo zaručuje dobrú klímu v domácnosti. Ďalšími výhodami dreva sú pevnosť a ohybnosť, nízka hmotnosť a ľahká opracovateľnosť. Opracované drevo dodá interiéru estetický vzhľad a dá sa využiť na dekoračné aj iné účely (ako sú napríklad rebriny do bytu) aj na nosné prvky. Najpoužívanejšími materiálmi pri výstavbe súčasných drevostavieb sú OSB dosky a drevovláknité dosky.

Nevýhodami dreva môžu byť horľavosť, relatívne obmedzená životnosť, schnutie, s čím súvisí aj zmena objemu a krútenie dreva.

Slama

Ďalšou, zatiaľ nie tak rozšírenou možnosťou je slama. V minulosti slúžila ako krytina striech, dnes sa využíva na výstavbu rodinných domov vo forme stlačených slamených balíkov.

Domy zo slamy sú cenovo dostupné a skvelé pre životné prostredie. Medzi jej hlavné výhody určité patria jej tepelnoizolačné vlastnosti a nízka energetická náročnosť výroby a dopravy. Keďže sa slama lisuje pod tlakom do balíkov, jej horenie je tak obmedzené. Slamené balíky však treba dostatočne chrániť pred vodou, a to dobrým zastrešením a kvalitnou omietkou. Najčastejšie sa zo slamy stávajú steny, kde sa kombinujú s dreveným skeletom, aby sa zabezpečila nosnosť stien.

Konope

Konope bolo už v minulosti oblubenym stavebným materiálom. Jej najväčšími prednosťami sú výborné tepelne aj zvukovo izolačné vlastnosti, nízka hustota, je to obnoviteľný a zdraviu neškodný materiál. Zmes konopného vlákna s vápnom a vodou dokonca dokáže nahradiť betónové prvky stavby.

Korok

Korok sa považuje sa za dobrý zvukový aj tepelný izolant, vyrovnáva kolísanie teplôt a vlhkost’ vzduchu, pôsobí ako čistička vzduchu v domácnosti. Keďže nenasiaka, neabsorbuje prach, je vhodný aj pre alergikov. Nevýhoda tohto materiálu je vzdialenosť výskytu suroviny, dlhé dopravné trasy tak to určitej miery znehodnocujú jeho inak priaznivé environmentálne vlastnosti.

Ďalšie materiály organického pôvodu – rastlinného pôvodu:

  • Trstina
  • Bavlna
  • Ľan
  • Celulóza
  • Horniny
  • Kokosové vlákna
  • Bambus

Ovčia vlna

Ovčia vlna je úžasný vynález prírody, má výborné tepelné a aj zvukovo izolačné vlastnosti, absorbuje vlhkosť, čím zabraňuje kondenzácii v konštrukcii, ľahko sa prispôsobuje dutinám a dieram v konštrukciách, je pružná a dlhodobo funkčná. Vyžaduje si však spracovanie a ochranu proti škodcom.

Neobvyklé, moderné materiály

Fantázií sa medze nekladú, a to platí aj pri stavebných projektoch. Čím ďalej tým viac sa diskutuje o negatívnych dopadoch na životné prostredie spôsobené neustálou výstavbou a z tohto dôvodu sa začali vyvíjať a vyrábať moderné a ekologické alternatívy k starým a rokmi overeným stavebným materiálom.

K týmto neobvyklým stavebným materiálom patria staré pneumatiky, použité plechovky, ktoré sa po recyklácií dajú využiť napríklad na výrobu krytiny. Výstavba z odpadového materiálu je efektívnym riešením ochrany životného prostredia. Znižuje sa tak spotreba surovín a energie, znižuje množstvo emisií a opätovné použitie recyklovateľných materiálov začína byť inovatívnym a veľmi účinným riešením.

Ak by ste si pri výbere stavebného materiálu neboli istí, ich ekologickosť sa dá určiť označením:

  • E1 je úplne bezpečný materiál, ktorý možno použiť v obytných priestoroch, spálňach na výber vhodnej podlahy a dokonca aj v škôlkach.
  • E2 sú bezpečné materiály odporúčané do chodieb, kúpeľní a iných miest, kde trávite málo času.
  • E3 – materiály s týmto označením sa používajú iba pre nebytové technické priestory.

Trvalo udržateľné a alternatívne formy bývania

Tradičným spôsobom bývania sú byty a domy, ktoré, ako sme spomínali, sú často predražené. Alternatívne bývanie je práve možnosťou pre tých z vás, ktorí hľadajú rovnaký komfort za menej nákladov. Alternatívne bývanie sa často vyznačuje blízkosťou k prírode, menšou obyvateľnou plochou, nízkou spotrebou energiou a ďalšími ekonomickými a ekologickými výhodami.

Drevodomy

Drevodom nie je žiadna drevenica ani chalupa. Práve naopak. Môže dokonca vyzerať aj ako klasický murovaný dom. Jeho benefitom je jeho rýchle postavenie a po 2-3 týždňoch v ňom môžete bývať. Výhodná je aj cena drevodomu. Samozrejme bude záležať na množstve m2. Drevodom okrem iného dokáže udržať teplo efektívnejšie než murovaný dom.

Kontajnerové domy

Toto odvážne riešenie kontajnerového bývanie sa teší čoraz väčšej obľube. Na výstavbu domu sú potrebné kontajnere, teda prepravné nádoby z lodnej dopravy. Sú odolné a silné a ponúkajú moderný a netypický vzhľad. Je to jedna z najlacnejších alternatív a veľkosť domu bude závisieť od toho, koľko kontajnerov spolu poskladáte. Kontajnere možno kúpiť už od 2000 eur, k tomu však netreba zabudnúť na ďalšie náklady, ako je napríklad ukotvenie, izolácia, realizácia okien, dverí či podlahy.

„Tiny Houses“ – Maličké domčeky

Najznámejším trendom v oblasti trvalo udržateľného bývania sú pravdepodobne „tiny houses“. Čoraz viac ľudí stavia v malom – čím menšie, tým lepšie. Malé domy sú skvelým spôsobom, ako znížiť vplyv na našu planétu, vyžadujú menej materiálov na stavbu, zaberajú menej pôdy a spotrebujú menej energie, vody a iných zdrojov. Zmenšenie veľkosti celkového bývania, vám okrem iného môže pomôcť uvedomiť si, čo kupujete a koľko skutočne potrebujete.

Domy so zelenou strechou

Keď sa hovorí o domoch so zelenou strechou, tak nemyslíme domy so strechou namaľovanou na zeleno. Skôr si predstavte domčeky, v ktorých bývali hobiti vo filmoch Pána prsteňov. Zelené domy sa vyznačujú najmä tým, že niektoré steny tvorí zem a sú väčšinou postavené v kopci. Ich výhodu je, že zem pôsobí ako skvelý izolačný materiál. V lete dom chladí, v zime poskytuje ochranu pred chladom. Zelené strechy sú taktiež vynikajúcim riešením aj do mesta. V obývaných lokalitách sa starajú o lepšiu miestnu klímu, neodrážajú svetlo, zvlhčujú vzduch a prinášajú do domu príjemnú a upokojujúcu atmosféru.

Tip: Návod ako bývať alternatívne.

Pasívny dom

Jednou z najúspornejších variant je pasívny dom, ktorý sa vzhľadom vôbec nemusí odlišovať od klasických domov, no nepotrebuje konvenčné vykurovanie či klimatizáciu.

Pasívny dom, teda spočíva v pasívnom využívaní slnečnej energie, využívaní vnútorných zdrojov tepla (obyvatelia, spotrebiče), a spätnom využívaní tepla z vnútorného vzduchu- rekuperácia.

Nulový dom

Pod pojmom nulový alebo autonómny dom si môžete predstaviť dom, ktorý počas roka svoju vyprodukuje toľko energie z obnoviteľných energetických zdrojov, koľko spotrebuje na svoju prevádzku. Takýto dom, teda nepotrebuje žiadne dodávky energie z verejnej siete a na jeho pohon postačí energia z miestnych obnoviteľných zdrojov, zvyčajne zo slnečného žiarenia.

Ďalšie možnosti alternatívneho bývania:

  • Mobilné domy
  • Montované domy
  • Domy z paliet
  • Jurta
  • Hausbót
  • „Earthships“ – Zemské lode
  • Domy zo slamy
  • Dom z recyklovaných fliaš
  • Domy na strome
  • „Vanlife“ – Život v dodávke a iné

Viete o tom, že…

… na realizáciu nízkoenergetických domov si môžete požiadať aj o príspevok od štátu?

Eko domy sú skvelou inšpiráciou pre alternatívne bývanie ku tradičným domom. Majitelia takýchto domov sa môžu pochváliť nielen zníženou spotrebou zdrojov a ich plytvaním, môžu sa tešiť aj z úspory energie a vody, ako aj vyššej životnej úrovne a mnohých ďalších finančných výhod.

Život v ekologickom dome vám umožní postarať sa o vaše zdravie elimináciou kontaktu s nebezpečnými materiálmi a myslieť aj na kvalitu prírody, od ktorej sme závislí.

Na, čo si myslieť pri výbere trvalo udržateľného bývania

Ak hľadáte nový spôsob bývania, ktorý vám bude vyhovovať po všetkých stránkach či už je to súkromie, vplyv na našu zem alebo starostlivosť o zdravie a ekologickosť bývania, je potrebné venovať pozornosť niekoľkým faktorom.

Čo všetko je potrebné vedieť pred výstavbou?

Poloha

Ideálna geografická lokalita je základom úspechu každého príjemného bývania. Výber miesta však bude z udržateľného hľadiska o niečo prísnejšie a detailné. Aj napriek klimatickým zmenám, je možné nájsť oblasti, v ktorých je celoročne dobrá klíma. Miesta, ktoré sú odľahlé a ďaleko od priemyselných zariadení, skládok a iných oblastí, ktoré negatívne ovplyvňujú environmentálnu situáciu, majú preto ideálne podmienky pre pestovanie plodín bez používania herbicídov a pesticídov.

Materiál domu

Samozrejme aj stavebné materiály musia byť šetrné k vášmu zdraviu a životnému prostrediu. Materiál so špecifickými vlastnosťami by mal teda spĺňať určité ekologické normy. Ideálnou možnosťou v našich oblastiach by bol dom z tehál alebo kameňa. Prírodný kameň je nielen ekologický, ale aj spoľahlivý a odolný stavebný materiál. Ďalšou možnosťou je prírodné drevo.

K domu samozrejme patrí aj stavba interiéru, teda podlahy, okná, dvere a podobne. Ideálnou možnosťou pre podlahu by boli parkety alebo keramická dlažba. Sú to neškodné materiály a určite by ste im mali dať prednosť pred linoleom či syntetickým kobercom.

Autonómia

Ďalším z kľúčových bodov ekologického bývania je aj jeho autonómia. Pri niektorých možnostiach žitia v alternatívnom dome sa nemusíte spoliehať na elektrikára alebo vodárenské spoločnosti, pretože tieto zdroje sa dajú získať aj zo samotnej prírody, napríklad pomocou solárnych panelov, alebo studne.

Poloha, materiály či dizajn sú len niektoré z mnohých aspektov v oblasti trvalo udržateľného bývania. Okrem iného treba myslieť aj na zákony, financie a váš celkový životný štýl. Dúfame, že po prečítaní tohto článku máte lepší obraz o tom, čo všetko je možné, keď sa povie žiť alternatívne.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting