Neurobte pri kúpe klimatizácie do domácnosti zbytočnú chybu

Klimatizácie, ktoré sú aktuálne dostupné na trhu, disponujú funkciami, ktoré používateľom nielen spríjemňujú bývanie, ale aj zvyšujú kvalitu života. Premýšľate aj vy o kúpe klímy do domácnosti alebo by ste ju radi darovali napríklad starým rodičom, no neviete, aký model zvoliť? Ako si vybrať klimatizáciu, ktorá vás v lete ochladí, v zime zahreje, nezruinuje váš rodinný rozpočet a z účtov za elektrinu vás nebude bolieť hlava?

„Ideálna klimatizácia chladí rýchlo, efektívne a ticho,“ uvádza magazín New York Times. Ten testoval počas niekoľkých rokov rôzne modely klimatizácií, aby mohol urobiť rebríček tých najlepších. Okrem toho zozbieral tipy, ktoré treba pri výbere klimatizácie zohľadniť.

„Po testovaní desiatok klimatizácií v priebehu niekoľkých rokov a rozhovorov s veľkým množstvom ľudí o ich vlastných skúsenostiach s klimatizáciami, sme zistili, že väčšina ľudí zohľadňuje pri výbere rovnaké požiadavky. Požadujú najmä to, aby klimatizácia nebola príliš hlučná, vytvorila v miestnosti príjemnú klímu a aby mala ľahko ovládateľné funkcie,“ píše magazín New York Times.

Jeden z najväčších výrobcov klimatizácií, spoločnosť Daikin, k tomu pridal niekoľko ďalších požiadaviek, ktoré majú používatelia pri výbere klimatizácie. Z údajov Daikinu vyplýva, že ľudia prihliadajú aj na spotrebu klimatizácie, dopad jej používania na životné prostredie a dôležitý je pre nich aj vzhľad klimatizácie.

My sme sa rozprávali s odborníkmi na klímy zo ZSE a pripravili sme pre vás zoznam piatich dôležitých kritérií, ktoré by ste mali pri kúpe klimatizácie zohľadniť.

  1. Vyberte si firmu, ktorá poskytuje kompletný servis

Klimatizácia do domu alebo bytu je investícia, ktorú treba dobre zvážiť. Model, ktorý si vyberiete, by vám mal bezproblémovo slúžiť niekoľko rokov. Každý zákazník má iné požiadavky a existujú aj všeobecné parametre a odporúčania, ktorými je vhodné sa pri výbere zariadenia riadiť. Vyvarujete sa tak problémom, ktoré by mohli nastať pri samotnom používaní klimatizácie.

Základné kritérium pri výbere novej klimatizácie do vášho domu alebo bytu preto znie: Vždy si pri vyberte firmu, ktorá vám poskytne kompletný servis od úvodnej konzultácie až po montáž klímy, prípadne aj následný pravidelný servis.

Klimatizáciu si môžete zakúpiť hocikde, aj v supermarkete, no myslite na riziká, ktoré sú s tým spojené. Personál väčšinou nie je školený na to, aby vám odborne poradil. Zároveň vám nedokážu klimatizáciu namontovať a ani vám neposkytnú servis v podobe pravidelného čistenia či opráv porúch na vašej klimatizačnej jednotke. Všetky tieto veci musíte riešiť na vlastnú päsť a na vlastné náklady.

„S výberom klimatizácie sa odporúčame obrátiť na odborníkov. Špecializovaná firma vám po konzultácii a obhliadke priestoru poradí, aké zariadenie je pre váš priestor najlepšie. Odporučí i najvhodnejšie umiestnenie klimatizačnej jednotky z pohľadu dispozičného riešenia klimatizovaného priestoru. Zároveň zabezpečí kvalitnú montáž, ktorá je veľmi dôležitá z pohľadu funkčnosti, efektivity zariadenia a vašej spokojnosti,“ potvrdzuje odborník na klimatizácie zo ZSE.

V ZSE máte všetky tieto veci v cene klimatizácie. Získate záruku počas celého obdobia platnosti zmluvy, aj pravidelnú ročnú servisnú prehliadku. Ak si nemôžete dovoliť jednorazovo zaťažiť váš rodinný rozpočet, riešením pre vás je klimatizácia na splátky.

  1. Zvoľte klimatizáciu s optimálnou spotrebou

Dôležitým kritériom pri výbere klimatizácie je aj jej spotreba. Určite vás bude zaujímať koľko zaplatíte za to, že sa doma v horúcich dňoch príjemne ochladíte. Čím menej elektrickej energie klimatizácia spotrebuje, tým má menší dopad na životné prostredie a rovnako aj na výšku vašich účtov za elektrinu. Nezabúdajte sa preto pozrieť aj na energetický štítok klimatizácie.

Rozhodne sa oplatí vybrať si zariadenie, ktoré má energetickú triedu A++ až A+++. Tieto úspornejšie klimatizácie fungujú perfektne a nespotrebujú počas prevádzky toľko elektriny,“ hovorí odborník zo ZSE.

Zariadenie s výkonom 3,5 kilowattov zaradené do energetickej triedy A++ spotrebuje za hodinu chladenia približne 0,3 až 0,8 kilowatthodín elektriny. Prevádzka klimatizácie vás tak bude stáť približne 10 eur na mesiac.

Spotreba klimatizácie závisí aj na spôsobe, akým ju používate, mieste, kde ju nainštalujete a či sa o ňu staráte. Všetky tieto faktory výrazne vplývajú na výslednú sumu, ktorú za chladenie vašej domácnosti zaplatíte.

  1. Nepodceňujte hlučnosť, pri akej klimatizácia chladí a vykuruje

Hlučnosť je jedným z kritérií, ktoré by ste pri výbere klimatizácie nemali podceňovať. Nie je nič horšie, ako keď vás klimatizácia vyrušuje napríklad pri sledovaní televízie či práci na počítači alebo dokonca pri spánku. Kvalitný spánok je mimoriadne dôležitý.

„Za posledné roky sa v tomto smere vývoj klimatizácií veľmi posunul. Kedysi to boli veľmi hlučné zariadenia. V súčasnosti sú na trhu klimatizácie, ktoré pracujú tak potichu, že sa to dá prirovnať k šumu padajúceho lístia, takže o nej ani nebudete vedieť. Stačí si len vybrať tú správnu,“ hovorí odborník zo ZSE.

Výrobcovia klimatizačných zariadení mysleli i na používateľov, ktorí potrebujú, aby bola ich klimatizácia v prevádzke aj počas noci. Vyberte si model, ktorý disponuje funkciou nočného režimu. Najvhodnejšia je vnútorná jednotka, ktorá pracuje pri hlučnosti 16 decibelov. To možno prirovnať ku zvuku pohybujúceho sa lístia vo vánku.

Funkcia Good’sleep klimatizácií Samsung zabezpečuje okrem minimálnej hlučnosti aj nastavenie teploty, rýchlosť ventilátora a smer prietoku vzduchu, aby ste mali nerušený hlboký spánok. V porovnaní so štandardným režimom chladenia zároveň znižuje spotrebu elektrickej energie až o 36 percent.

Mimoriadne tiché sú aj klimatizácie Hisense. Vďaka tichému režimu QUIET a funkcii SLEEP sú ideálne najmä do spální či detských izieb. Majú až štyri spánkové režimy, ktoré sú optimalizované pre rôzne vekové kategórie používateľov. 

  1. Stavte na užitočné doplnkové funkcie 

Ak klimatizačná jednotka zvláda okrem požadovaného vychladenia miestnosti aj ďalšie úlohy, stáva sa zaujímavejšou investíciou. K týmto funkciám patrí napríklad vykurovanie. Môžete si tak spríjemniť chladné jesenné dni, kedy vykurovacia sezóna ešte nezačala. Klimatizácia dokáže fungovať ako energeticky úsporné a finančne nenáročné vykurovacie zariadenie. Vie ohrievať vzduch v miestnosti s neporovnateľne nižšími nákladmi, než aké sú pri bežnom vykurovaní elektrinou alebo plynom.

Alergici, astmatici a milovníci psíkov či mačiek ocenia kvalitný filtračný systém, ktorý funguje podobne ako čistička vzduchu a dokáže z miestnosti odstrániť prach, peľ, hrubé nečistoty, vírusy i baktérie.

„Obľúbené sú tiež modely s Wind-Free™ technológiou, ktoré dokážu zabezpečiť príjemnú osviežujúcu atmosféru bez pocitu chladného prievanu v miestnosti. Chladný vzduch neprechádza priamo lamelami, ale sa jemne a rovnomerne šíri cez tisíce mikrootvorov v prednom paneli klimatizácie. Zariadenie automaticky reguluje teplotu a rýchlosť ventilátora, takže vám nebude príliš horúco ani zima,“ dopĺňa odborník zo ZSE.

Dnes sú už skoro samozrejmosťou klimatizácie, ktoré majú nainštalovaný wifi modul. Vďaka tomu si ich môžete prostredníctvom aplikácie prepojiť so smartfónom alebo tabletom. Príslušná aplikácia potom umožňuje ovládanie klimatizácie prakticky odkiaľkoľvek. Postačí, ak máte pripojenie na internet. Optimálnu teplotu v domácnosti si tak môžete nastaviť už pred svojím príchodom.

„V prvom rade by ste sa pri výbere klimatizácie mali zamyslieť nad tým, čo od nej očakávate. To znamená, či vám postačia základné nastavenia, ako sú chladenie, kúrenie, odvlhčovanie alebo máte radi sofistikovanejšie zariadenia s prémiovými funkciami,“ upresňuje voľbu doplnkových funkcií odborník zo ZSE. 

  1. Vyberte si klímu s optimálnym výkonom 

Dôležitým parametrom pri výbere klimatizácie do domu alebo bytu je jej výkon. Závisí od neho efektivita a úspornosť prevádzky zariadenia. Ak výkon klimatizácie vzhľadom k jednotlivým parametrom miestnosti podceníte alebo naopak nadhodnotíte, môže sa to odzrkadliť na fungovaní celého klimatizačného systému.

Na vychladenie obývačky v panelákovom byte bežne postačí monosplit s výkonom 2,5 kW. Ak však potrebujete vychladiť v byte viac miestností, uprednostnite klímu s vyšším výkonom. Ak hľadáte klimatizáciu do rodinného domu, ktorý má dve poschodia, v hre môže byť aj multisplitová klíma s viacerými jednotkami.

Riadiť sa pri výbere klimatizácie jej výkonom je dobré rozhodnutie. Správne však nie je posudzovať tento parameter na základe hesla „čím väčší výkon, tým lepšia klimatizácia“. Na výkon klimatizačnej jednotky totiž vplýva mnoho činiteľov, ktoré je v súvislosti s efektívnym a bezpečným fungovaním klimatizácie potrebné zohľadniť.

„Plocha miestnosti nie je jediným faktorom pri výbere správneho výkonu klimatizácie. Zamerajte sa predovšetkým na objem vzduchu, ktorý je v miestnosti. Je potrebné zohľadniť napríklad aj orientáciu miestnosti vzhľadom k svetovým stranám či veľkosť a typ okien. Obývacia izba, ktorá je síce menšej rozlohy, no okná ma orientované na juhozápad, bude potrebovať pravdepodobne výkonnejšiu klimatizáciu ako spálňa orientovaná na sever,“ vysvetľuje odborník zo ZSE.

Dôležité pri výbere výkonu klimatizácie je i zateplenie bytového domu, počet osôb žijúcich v jednej domácnosti a napríklad i elektrické spotrebiče, ktoré v danej miestnosti pravidelne využívate. Každý z týchto parametrov je pre návrh správneho výkonu klimatizácie veľmi dôležitý. Ak nebudú zohľadnené správne, môže to znížiť funkciu klimatizačnej jednotky a zároveň navýšiť prevádzkové náklady. Nesprávnym nadimenzovaním výkonu klimatizácie sa navyše výrazne skracuje životnosť celého zariadenia a prevádzkové a servisné náklady sa zvyšujú.

Zdroje:

https://www.nytimes.com/wirecutter/reviews/best-air-conditioner/

https://www.daikin-ce.com/en_us/daikin-blog/dai09-7-things-to-consider-before-choosing-an-air-conditioner.html