Viedli sme najtransparentnejšiu kampaň

Zistiť viac

Vladimír Šucha

Za férové a hrdé Slovensko

Vladimír Šucha
12

Vladov príbeh

Vladimír Šucha sa narodil vo Zvolene, ale na strednú musel z politických dôvodov dochádzať do Krupiny. Pri štúdiu geológie začal organizovať kultúrne podujatia a vstúpil do ochranárskeho hnutia Strom života. Podieľal sa na záchrane Čiernohronskej železnice v Čiernom Balogu a vodných ekosystémov okolo Banskej Štiavnice.

Počas Nežnej revolúcie pôsobil na Geologickom ústave SAV, kde ho zvolili za predsedu štrajkového výboru a bunky VPN. Ponuku ísť do veľkej politiky vtedy odmietol, aby sa sústredil na vedu.

Prepracoval sa medzi svetovú špičku v oblasti výskumu ílov. Bol najmladší držiteľ titulov DrSc. a profesor na Slovensku. Prednášal na Univerzite Komenského, zaoberal sa mineralógiou, prírodnými nanomateriálmi či dopadmi ťažby na životné prostredie.

Po víťazstve demokratickej opozície nad Mečiarovým HZDS vo voľbách 1998 ho zavolali do tímu vyjednávajúceho vstup Slovenska do EÚ. Radil ministrovi školstva v európskych záležitostiach a neskôr bol prvým riaditeľom Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

Od roku 2006 pracoval pre Európsku komisiu v Bruseli. Najprv bol riaditeľ zodpovedný za kultúrnu politiku EÚ a podieľal sa na tvorbe programov Erazmus+, Kreatívna Európa či na Európskom hlavnom meste kultúry. Potom sa stal generálnym riaditeľom Spoločného výskumného centra, poznatkového servisu EÚ, ktoré poskytuje vedecké podklady a stanoviská pre všetky kľúčové politiky vrátane energetiky či ekonomiky. Mal na starosti vyše 3000 zamestnancov a zamestnankýň v 6 lokalitách a rozpočet okolo pol miliardy eur.

Rozhodol sa vrátiť sa domov a opustiť miesto najvyššie postaveného Slováka pracujúceho pre európske inštitúcie. Voľby 2020 považuje za zlomovú príležitosť pre morálnu očistu politiky aj systémové zmeny v našom vzdelávaní a vede a ich prepojení s inovatívnym ekosystémom.

Zostaňme v kontakte

Meníme politickú kultúru, zaväzujeme sa neútočiť a jednať s našimi partnermi konštruktívne.

Toto pole je povinné
Toto pole je povinné

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavení vášho prehliadača, súhlasíte s ich používaním. Viac o používaní súborov cookie.