Viedli sme najtransparentnejšiu kampaň

Zistiť viac

PLÁN PRE VÝCHOD

Na východe sa skrýva obrovský potenciál. Je tu talent, sú tu šikovní a pracovití ľudia a je tu dobrý základ pre metropolu schopnú priniesť bohatstvo a rozvoj celému regiónu. Východ však potrebuje férový prístup a podporu príležitosti, aby svoj potenciál mohol naplniť. Presne tak sa naň pozeráme v našom Pláne pre Východ. 

Mnoho problémov, ktoré ľudí na východe trápia súvisí s tým, že v miestnej ekonomike sa točí menej peňazí - či ide o výšku platov, kvalitu života, dostupnosť služieb, či odchod ľudí do iných častí Slovenska či za prácou do zahraničia.

Preto je logika nášho plánu jednoduchá: viac peňazí na východe. Chceme posilniť schopnosť východu prilákať viac peňazí zvonku, ale tiež posilniť a vytvoriť nástroje na to, aby miestna ekonomika rástla, aby objem peňazí, ktorý zostáva ľuďom vo vreckách stúpal a v dôsledku toho sa rozvíjali aj nadväzujúce sektory služieb.

Chceme roztočiť miestnu ekonomiku, lebo z takého rastu benefitujú všetci. Náš plán nie je len pre ITčkárov a manažérov. Posilnenie inovácií a nových sektorov vytvára príležitosti pre ďalšie odvetvia. Ani v Bratislave nemajú všetci vysoké školy, no platy sú v priemere vyššie a práce je viac pre všetkých lebo v ekonomike sa točí viac peňazí.

Ak sa majú mať východniari tak dobre ako v Bratislave, musí tu ekonomika šľapať ako v Bratislave. Sociálny program a podpora sú dôležité, ale v Bratislave sa ľudia nemajú lepšie preto lebo im štát rozdáva viac. Majú sa lepšie preto, lebo sa lepšie zarába, lebo lepšie funguje ekonomika. Naše opatrenia preto smerujú k rozbehnutiu ekonomiku cez zvýšenie kúpnej sily zmenou daňovo-odvodového zaťaženia a podporou pre investície v regiónoch či nevyužité príležitosti východu.

 1. Aby sa koleso roztočilo: rozprúdiť miestnu ekonomiku a dostať do nej viac peňazí vytvára príležitosti pre všetkých

 • Košice ako metropola, z ktorej bude profitovať celý Východ: chceme silné Košice s kvalitnými vysokými školami a podporou pre inovatívne odvetvia. Práve Košice môžu byť centrom novej modernej ekonomiky na východe. Košice a Bratislava majú byť dve slovenské metropoly vyživujúce krajinu - jedna z východu, druhá zo západu. 

 • Zmysluplná podpora pre priemysel: nie sme proti stimulom pre tradičný hutnícky či strojársky priemysel na východe. Musia však byť pre región výhodné a teda mu prinášať viac peňazí. 

 • Buďme Rakúskom pre Ukrajinu: Ukrajina je príležitosťou pre rast východného pohraničia aj regiónu. Skrýva potenciál pre turizmus či ekonomickú spoluprácu. Tak ako kedysi chudobné rakúske pohraničie vyrástlo na silnejúcom Slovensku, môžeme aj my na rozvíjajúcej sa Ukrajine.

 • Rozvoj regionálnej infraštruktúry a verejnej dopravy: sľuby o diaľnici do Bratislavy treba už konečne naplniť. Ak však majú ľudia a investície prúdiť vrámci regiónu a nie iba medzi západom a východom, potrebujeme kvalitnú regionálnu dopravu. Východ si zaslúži spoľahlivú sieť regionálnych ciest a obchvatov a pravidelnú, dostupnú a spoľahlivú verejnú dopravu. Aby sa ľudia z okolia veľkých miest mohli denne pohodlne dostať za prácou. 

 • Podpora pôdohospodárstvu: podpora menších farmárov a rozvoja spracovateľského priemyslu dáva priestor na rast vidieka a turizmu. Eurofondy majú ísť radšej do rodinných firiem než pochybným veľkostatkárom

 1. Spoločné problémy, spoločné riešenia: mnohé problémy, ktoré trápia východ, trápia aj iné časti krajiny. Najviac však bolia tam, kde je menej peňazí. Naše riešenia sú preto síce plošné, no východ z nich bude benefitovať viac ako iní.

 • Viac peňazí pre ľudí cez férové odvody: navrhujeme odvodovú reformu, ktorá spôsobí, že ľuďom zostane viac peňazí vo vreckách. Najviac zmenu pocítia tí, ktorí zarábajú pod priemerom SR.

 • Estónska daň - viac podnikania v najchudobnejších regiónoch: ak sa firma sídliaca v najmenej rozvinutom regióne rozhodne zisk nevyplatiť ale investovať ho späť do svojho rozvoja, nemusí zo zisku platiť daň

 • Posilnenie starostlivosti o starších - nedostatok opatrovateľov a ošetrovateľov trápi celé Slovensko. So starnúcou populáciou sa to bude ešte zhoršovať. Mnohí z tých, čo odchádzaju robiť túto prácu do zahraničia, sú práve z východu. Chceme posilneniť financovanie sociálnej starostlivosti a dosiahnuť stav, aby sa ostať doma oplatilo.

 1. Opraty do rúk: samosprávy by podľa nás mali mať viac právomocí rozhodovať. Východ najlepšie vie, čo mu pomôže. Zvlášť to platí pre Košice, ktoré by mali mať samostatnú pozíciu, podobne ako Bratislava.

 • Zrušenie VÚC, posilnenie obcí, silné Košice: právomoci, ktoré sa dnes strácajú na úrovni župy chceme vrátiť miestnym ľuďom. Pre menšie obce navrhujeme spoločný výkon niektorých právomocí na úrovni municipalít - menších prirodzených celkov okolo väčších miest. Osobitne chceme posilniť schopnosť Košičanov spravovať si svoje záležitosti a veľa príležitostí vidíme aj v regionálnom rozvoji Zemplína

 • Férový prístup - vláda by mala Bratislavu a Košice vnímať ako súrodenecké mestá. Ak odpustila dlh Bratislave, mala by sa podobne zachovať aj voči Košiciam

 • Podpora pri riešení zanedbaných Rómskych komunít - roky zanedbávania problému rómskych komunít vytvára ďalšie a ďalšie generácie Rómov odsúdených na chudobu. To následne plodí problémy ako je kriminalita či problémy v susedskom spolunažívaní. Je načase sa konečne tejto téme postaviť čelom. Riešenia poznáme - na miestnej úrovni sú desiatky úspešných projektov, ktoré zlepšili stav v obciach a mestách v prospech všetkých. Aby mali skutočný efekt, potrebujú stabilnú podporu vlády a dozor nad tým, aby sa peniaze, určené na dobudovanie vodovodov či stavbu škôl po ceste nerozkradli. My sa tejto témy nebojíme. Máme riešenia aj odborníkov s praktickými skúsenosťami a chce sa nám.

Kapitoly

Zostaňme v kontakte

Meníme politickú kultúru, zaväzujeme sa neútočiť a jednať s našimi partnermi konštruktívne.

Toto pole je povinné
Toto pole je povinné

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavení vášho prehliadača, súhlasíte s ich používaním. Viac o používaní súborov cookie.