Viedli sme najtransparentnejšiu kampaň

Zistiť viac

Antikobercový zákon - Verejné prešetrovacie komisie

Antikobercový zákon - Verejné prešetrovacie komisie

PavelSibyla
Pavel
Sibyla

Slovensko sa musí dôsledne vysporiadať s tým, čo všetko odkryla Kočnerova Threema, ale aj s ďalšími kauzami ako Gorila, Čistý deň či vražda Remiáša. Nemôžeme len čakať na výsledky individuálnych trestných konaní. Takýmto nástrojom pravdy budú verejné prešetrovacie komisie. Po voľbách navrhnú poslanci a poslankyne PS/SPOLU “antikobercový” zákon, ktorý ich vo výnimočných prípadoch umožní zriadiť. Zmyslom návrhu je zabezpečiť, aby nikto nemohol rozsiahle prípady pozametať pod koberec, ale aby sme sa dozvedeli celú pravdu.

Predošlé slovenské vlády si navykli zametať celé kauzy alebo ich časti pod koberec. “Ak sa má obnoviť dôvera ľudí v to, že žijú vo férovej krajine, musíme radikálne a rýchlo vyriešiť problém, ktorý nás všetkých ťaží - korupciu a kšefty oligarchov v politike, súdnictve. Ľudia dobre vedia, že nestačí riešiť figúrky, musíme ísť po mocných v pozadí. Preto si veľmi vážime ich vysokú podporu pre Lex Haščák. Ľudia však potrebujú aj poznať pravdu a Slovensko sa musí dôsledne vysporiadať s tým, čo sa tu stalo, preto chceme prijať antikobercový zákon, pre riešenie súčasných aj minulých rozsiahlych káuz,” povedal programový líder PS/SPOLU Miroslav Beblavý.

Nesmieme pripustiť, aby sa aj za Kočnerom urobila hrubá čiara tým spôsobom, že bude odsúdený za jeden či dva zločiny. Ideme preto s odvahou presadiť radikálny zákon, ktorý bude dohliadať na to, že sa vyšetria všetky podozrenia zo spáchania trestných činov, ktoré vyplavila Threema a ďalšie kauzy.

VPK bude disponovať množstvom právomocí, ktoré však nenarušia vyšetrovanie. Komisia nenahrádza orgány činné v trestnom konaní, ale ich dopĺňa, stráži a spätne preveruje ich činnosť. Je dočasná a zriaďuje sa ku konkrétnemu prípadu a s presne vymedzenými kompetenciami a časom pôsobenia. Myšlienka zriadenia prešetrovacej komisie ku konkrétnemu prípadu podľa skúseností experta PS/SPOLU na antikorupčnú politiku Pavla Sibylu nie je nová a takýto inštitút existuje vo viacerých krajinách sveta.

 

Žiadosť o jej zriadenie by mohli podať:

  • Prezident SR

  • Skupina poslancov Národnej rady 

  • Občania prostredníctvom petície, ktorú podpíše v zákonnej lehote 50.000 občanov SR

Komisia sa zriadi len v prípade, ak s jej zriadením budú súhlasiť dva z troch vymenovaných subjektov oprávnených iniciovať jej vznik. Čiže napríklad, keby poslanci parlamentu odhlasovali vyytvorenie prešetrovacej komisie ku kauze Kočner, vznikla by až v prípade, keby sa za to vyjadrila aj prezidentka alebo občania v petícii.


Podrobnejšie informácie o návrhu na zriadenie verejnej prešetrovacej komisie, si môžete prečítať na stránke Pavla Sibylu.

Najnovšie články

Zostaňme v kontakte

Meníme politickú kultúru, zaväzujeme sa neútočiť a jednať s našimi partnermi konštruktívne.

Toto pole je povinné
Toto pole je povinné

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavení vášho prehliadača, súhlasíte s ich používaním. Viac o používaní súborov cookie.